خبرخور

۴۰درصد نقشه جامع علمی کشور برای فناوریهای بالغ

40درصد نقشه جامع علمی کشور برای فناوریهای بالغبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای منصور کبگانیان در پایان صد و چهل و چهارمین نشست ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: پیش از دستور رسمی این جلسه بر توجه بیشتر به فناوری‌های بالغ تاکید شد.

وی افزود: فناوری‌های بالغ با فناوری‌های نوین متفاوت است و فناوری‌هایی است که هرچند ممکن است هایتک نباشد، اما در اقتصاد و زندگی و معیشت مردم همانند صنایع خودرو سازی و لوازم خانگی موثرند.

آقای کبگانیان گفت: استفاده از اقتصادی دانش بنیان که یکی از زیر مجموعه‌های اقتصاد مقاومتی است و همچنین فناوری‌های دانش بنیان به منظور تقویت فناوری‌های بالغ در دستور کار این ستاد قرار گرفته است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: از این پس توجه به فناوری‌های بالغ بیش از گذشته در دستور کار شورای این ستاد قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: به منظور تقویت فناوری‌های بالغ در کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری خواهد شد.

کنکور حذف نمی شود اما اصلاح می شود

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: کنکور حذف نمی شود اما اصلاح می شود.

آقای منصور کبگانیان یادآور شد: تغییرات در آزمون سراسری مربوط به آزمون سال ۱۴۰۰ نخواهد بود و از سال بعد از آن اعمال می شود.

وی گفت: مهمترین اشکال و آسیب آزمون های کنونی، سنجش و پذیرش همزمان دانشجو در زمان کوتاه است که تنش زا می شود.

آقای کبگانیان اضافه کرد: بر اساس بررسی های کارشناسی، پیشنهاد شد ۶۰ درصد از سنجش دانش آموزان بر اساس امتحانات نهایی آموزش و پرورش محاسبه شود.

وی گفت: بر این اساس، پیش از آزمون در طرح سؤالات،​ رمزگذاری و ارسال سؤالات با فاصله زمانی کوتاه پیش از امتحان با استفاده از نرم افزارهای الکترونیک مورد بررسی قرار گرفته است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: برای تأمین امنیت هنگام برگزاری نیز تعیین حوزه های امتحانی و مراقبان و دیگر مسائل مربوط با گزارش وزارت آموزش و پرورش و وزارت اطلاعات بررسی شد که قابل اجراست.

آقای کبگانیان درباره امنیت پس از برگزاری نیز گفت: به تعیین حوزه های تصحیح، جدا کردن سربرگ ها و اسکن آنها و همچنین توزیع تصادفی در سراسر کشور توجه شده است.

40درصد نقشه جامع علمی کشور برای فناوریهای بالغوی افزود: به منظور پیشگیری از اعمال سلیقه؛ راهنمای تصحیح , کد گذاری شده برای مصححان سراسر کشور ارسال می شود.

آقای کبگانیان با بیان این که سؤالات می توانند ملاک مدار یا هنجار مدار باشند گفت: سؤال های ملاک مدار ,عمقی, دانش فرد را ارزیابی می کنند که این مسأله در سؤالات تحلیلی آموزش و پرورش قابل دسترسی است.

وی افزود: ضریب دشواری سؤالات بر اساس چارچوب های درسی آموزش و پرورش خواهد بود و به هیچ وجه خارج از این چارچوب نخواهد بود.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: بر این اساس ۲۵ درصد سؤالات؛ آسان، ۵۰ درصد؛ متوسط و ۲۵ درصد؛ دشوار خواهد بود و نمرات نیز از ۱۰۰ در نظر گرفته می شود تا گستردگی کافی برای انتخاب نفرات برتر داشته باشد.

آقای کبگانیان افزود: اصلاح آزمون سراسری در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نهایی شده است اما این اصلاحات در نخستین جلسه صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حضور سران قوا و مسئولان بلندپایه دستگاه های مرتبط برگزار می شود مطرح و پس از تصویب از سال ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد.

وی گفت: ارائه گزارش ها از دستگاه های علمی و فرهنگی به ویژه دستگاه هایی که از شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه دارند در دستور کار نشست های این ستاد قرار گرفته است.

آقای کبگانیان افزود: گزارش ستاد فناوری نانو که دو جلسه پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود در این جلسه مطرح شد که بر اساس این مصوبه، سند ملی فناوری نانو با تلاش ستاد فناوری نانو تهیه شده و در حال گذراندن مراحل کارشناسی است.

وی با تأکید بر این که از این پس گزارش های دستگاه های علمی و فناوری در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مطرح خواهد شد گفت: از آن جایی که باید مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از نظر اجرایی شدن ارزیابی شود، این گزارش ها , منظم در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه خواهد شد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: گزارش نظارتی خروج نخبگان، سند راهبردی نخبگان، سند تحول آموزش و پرورش؛ از جمله گزارش هایی است که در جلسات آتی این ستاد بررسی خواهد شد.

آقای کبگانیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: طرح حمایت از مالکیت صنعتی که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، پیشنهاد می شود که در کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی به عنوان کمیسیون اصلی بررسی شود.

وی افزود: بر اساس نظر این ستاد، باید بند مالکیت صنعتی که برای مخترعان از اهمیت ویژه ای برخوردار است بر اساس یک بند از نقشه جامع علمی کشور که سال ۹۲ به تصویب رسیده است و تاکنون اجرا نشده است در مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون در این زمینه اجرا شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا