خبرخور

۲ پرونده از ایران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد

به گزارش ایرنا، فرهاد عزیزی رور دوشنبه در بازدید از بافت‌های تاریخی اردستان افزود: منطقه اورامان که بین استان‌های کردستان و کرمانشاه واقع شده با ۱۰۶ هزار هکتار عرصه، ۳۰۳ هزار هکتار حریم و ۷۰۰ روستا که نشان‌دهنده سکونت انسانی متمرکز این منطقه است به عنوان مهمترین اثر و سایتی است که پرونده آن تکمیل، به یونسکو ارسال شده و ثبت جهانی خواهد شد.

وی ادامه داد: سه منطقه حفاظت شده با ۱۵۰ هزار هکتار، یک هزار و ۱۰۰ اثر تاریخی و باستانی، ۶۰ میراث ناملموس ثبت شده، ۵۰ اثر میراث طبیعی و یک باغ ۷۰۰ ساله از جمله داشته‌های مهم منطقه اورامان است.

به گفته وی، پرونده راه آهن شمال – جنوب کشور به طول ۱۴۰۰ کیلومتر نیز که به عنوان بزرگترین پرونده میراثی یونسکو مطرح است، برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده است.

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های ثبت‌ جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه ایران با داشتن ۲۴ اثر ثبت جهانی رتبه دهم جهان را از نظر تعداد آثار جهانی دارد، افزود: اکنون ۱۰۰ پایگاه ملی شامل پایگاه های بافت، محوطه و آثار تاریخی در کشور وجود دارد.

عزیزی خاطر نشان کرد: اکنون ۱۰۰ پایگاه ملی شامل پایگاه های بافت، محوطه و آثار تاریخی در ایران فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در چند روز آینده یک مسوول برای پایگاه جهانی قنات ۲ طبقه اردستان و پایگاه ملی بافت تاریخی زواره به صورت مشترک معرفی می‌شود، گفت: در راستای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های پایگاه ملی بافت تاریخی زواره برنامه‌ریزی خواهد شد و زمینه ثبت جهانی این پایگاه فراهم خواهد شد.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۲ هزار نفرجمعیت و با ۶۷ اثر ثبت ملی، یک اثر ثبت جهانی، ۲ بافت تاریخی و ۷۸ محوطه باستانی در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا