خبرخور

۱۳۳ داوطلب در مرحله انسانی واکسن کرونای رازی

133 داوطلب در مرحله انسانی واکسن کرونای رازیدکتر جلیل کوه پایه زاده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: به منظور همکاری با موسسه تحقیقاتی ساخت واکسن و سرم رازی تفاهم نامه‌ای برای اجرای مرحله انسانی واکسن کرونای رازی امضا شد.

وی ابراز امیدواری کرد که به زودی پس از تکمیل مراحل اول و دوم تست انسانی واکسن کرونای رازی، ایرانیان بتوانند واکسنی استاندارد و تولید داخل در اختیار داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: ساخت واکسن مقابله با کرونا در کشور نشانگر توانایی جوانان ایران است که ثابت کردند خواستن توانستن است.

آقای کوه پایه زاده گفت: شرایط مرحله انسانی، قطعی بر اساس دستورالعمل‌های تدوین شده و داوطلبانه خواهد بود، اما این داوطلبان باید واجد شرایط دیگری نیز باشند.

وی افزود: ۱۳ داوطلب، پیش قراول و ۱۲۰ داوطلب دیگر در ۴ گروه وارد مرحله انسانی تست واکسن کرونای رازی خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اطلاعات تکمیلی اجرای مرحله انسانی واکسن کرونای ساخت موسسه تحقیقاتی تولید واکسن و سرم رازی به زودی در یک نشست خبری به اطلاع خواهد رسید.

تست ۵۰۰ خزنده و ۲۵ میمون برای ساخت واکسن کرونای رازی

133 داوطلب در مرحله انسانی واکسن کرونای رازیرئیس مرکز تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تست واکسن بر روی ۵۰۰ خزنده و ۲۵ میمون سبز آفریقایی خبر داد.

دکتر علی اسحقاقی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: ساخت واکسن این موسسه از اسفند ۹۸ آغاز شده و پس از کسب مجوز تست حیوانی آن بر روی ۵۰۰ خزنده و ۲۵ میمون سبز آفریقایی با موفقیت به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی این واکسن گرفته شده است افزود: برای تست انسانی پس از کسب مجوز از سازمان غذا و دارو تا دو هفته آینده با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران اقدام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اضافه کرد: تمام مراحل ساخت این واکسن، مستقل در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ایران انجام شده است و برای ورود به مرحله تست انسانی آن با دانشگاه علوم پزشکی ایران همکاری می‌کنیم.

دکتر اسحاقی گفت: این واکسن از بخشی از پروتئین‌های تاج ویروس سارس کووید ۲ به عنوان آنتی ژن استفاده شده است.

وی یادآور شد: این واکسن با واکسن‌هایی که از ویروس ضعیف یا کشته شده و یا بر اساس MRNA یا MDNA است متفاوت می‌باشد.

رئیس مرکز تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: از آنجا که بخشی از پروئین تاج ویروس که در جهش‌های ویروسی تغییر نمی‌کند در این واکسن استفاده شده است و به نظر می‌رسد بتواند با ویروس‌های جهش یافته کووید نیز مقابله کند.

دکتر اسحاقی گفت: مرحله تست انسانی این واکسن در بیمارستان رسول اکرم (ص) دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی‌ها چهار تا پنج هفته پس از اجرای مراحل اول و دوم تست انسانی، واکسن وارد مرحله سوم و تزریق عمومی خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا