خبرخور

یادداشت سفیر ایران درباره درگذشت باستان شناس ایرانی در پاریس

به گزارش جمعه شب ایرنا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در این یادداشت افزود: دکتر فیروز باقرزاده موسس باستان شناسی نوین ایران در پاریس در گذشت. او برای نخستین بار با تلاشی خستگی ناپذیر، بکارگیری ابزارهای نوین علمی را به صحنه باستان شناسی کشور آورد و با اهتمام فراوان و جدیت والای خود در حوزه‌های جانبی باستان شناسی نیز کوشید. او هرگز در یک حوزه مشخص و محدود باقی نماند و با ایجاد تشکیلات و ساختارهای مورد نیاز در بخش تحقیق و پژوهش گام های بلند و کارسازی را به سمت تعالی هر چه بیشتر این حوزه مهم با همکاری و مساعدت همکاران خود برداشت.

او ادامه داد: حضور در مجامع علمی و برگزاری کنگره‌های تخصصی و تدوین و انتشار داشته‌های حاصل از تحقیقات از علاقمندی‌ها و کوشش های خستی ناپذیر او محسوب می‌شود.

وی افزود: او نخستین رئیس کمیته میراث جهانی یونسکو بود و با شناخت و تجارب ارزنده و آگاهی از لزوم ثبت برخی از آثار ملی مهم ایران در یونسکو، به ثبت این آثار ارزشمند در این سازمان اقدام کرد.

قاسمی با تسلیت به خانواد محترم دکتر باقرزاده و تمامی دوستداران او در حوزه باستان شناسی و گرامیداشت یاد این استاد  ادامه داد: مرکز باستان شناسی که به همت او در سال ۱۳۵۱ تاسیس شد ملجاء و ماوای دانشوران حوزه باستان شناسی و مبتکر تلاش برای ایجاد قوانینی شد که می‌توانست از آثار ملی ایران صیانت و حفاظت لازم را بنماید و پس از تاسیس این مرکز بود که تا حد بسیاری خروج آثار باستانی ملی از کشور متوقف گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − یک =

دکمه بازگشت به بالا