خبرخور

«کلویی ژائو»، کارگردان سال «جشنواره پالم اسپرینگز ۲۰۲۱»

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ورایتی، عنوان کارگردان سال این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم پالم اسپرینگز برای فیلم سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها به کلوئی ژائو فیلمساز ۳۸ ساله چینی اعطا می‌شود. وی اولین کارگردان زن است که در تاریخ ۳۲ ساله این جشنواره سینمایی افتخار دریافت این عنوان را به دست می‌آورد.

جشنواره بین‌المللی فیلم پالم اسپرینگز که ژانویه هر سال در شهر پالم اسپرینگز کالیفرنیا برگزار می‌شود، امسال به دلیل شیوع کرونا با یک ماه و نیم تاخیر و بدون رویداد حضوری، از بهترین‌های صنعت سینما در سالی که گذشت تجلیل خواهد کرد. برنامه تلویزیونی اینترتیمنت تونایت نیز در روزهای ۱۱ و ۲۵ فوریه (۲۳ بهمن و ۷ اسفند ۹۹) یک ویژه برنامه در تقدیر از برگزیدگان این جشنواره سینمایی روی آنتن می‌برد.  

سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها که برنده شیر طلایی هفتادوهفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز شد، سومین فیلم بلند ژائو است. وی پیش‌تر در سال ۲۰۱۵ فیلم ترانه‌هایی که برادرم به من آموخت و در سال ۲۰۱۷ سوارکار را کارگردانی کرده بود. فیلم بعدی از این فیلمساز خوش‌آتیه یک اثر ابرقهرمانی به نام جاودانه‌هاست که قرار است ۵ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۴ آبان ۱۴۰۰) در سینماها اکران شود.

هارولد متزنر رئیس جشنواره پالم‌اسپرینگز در تحسین فیلم سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها از این کارگردان می‌گوید: این فیلم منحصربه‌فرد و خوش ساخت در همراهی با شخصیت اصلی داستان، فرن، که به دل جاده زده و از این اقامتگاه‌ عشایر مدرن به اقامتگاه دیگر می‌رود، مناظر باشکوه غرب آمریکا را به تصویر می‌کشد. سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها یکی از بهترین فیلم های سال است و مفتخریم کلوئی ژائو را به عنوان اولین بانویی اعلام کنیم که عنوان کارگردان سال جشنواره ما را دریافت می‌کند.

در فهرست کارگردانان سال دوره‌های گذشته جشنواره پالم اسپرینگز، نام‌های آشنایی چون کوئنتین تاراتنتینو (برای فیلم روزی روزگاری در هالیووددیوید او. راسل (برای مشت‌زنجیسون رایتمن (برای پا در هواالکساندر پین (برای راه‌های فرعیالخاندرو گونزالس اینیاریتو (برای بابل و بِردمَن) و استیو مک کویین (برای دوازده سال بردگی) به چشم می‌خورد. 

برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم پالم اسپرینگز از سال آینده میلادی به روال سابق برمی‌گردد اما جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه آن که به اختصار شورت فِست نامیده می‌شود با وجود کرونا از ۲۲ تا ۲۸ ژوئن ۲۰۲۱ (۱ تا ۷ تیر ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا