خبرخور

کشف گنجینه‌ای از ۱۰۰ تابوت باستانی در مصر

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، دولت مصر دیروز (شنبه ۲۴ آبان) از کشف یک گنجینه‌ تاریخی شامل بیش از ۱۰۰ تابوت دو هزار و ۵۰۰ ساله خبر داد که بزرگترین کشف باستانی سال جاری میلادی در این کشور است.

تابوت‌های مذکور در سه گور چاهی با عمق ۱۲ متر در گورستان وسیع سقاره در جنوب مصر کشف شدند. این تابوت‌های چوبی مهروموم شده، به مقامات ارشد دودمان بیست‌وششم و دودمان بطلمیوسی مصر باستان تعلق دارند.   

باستان‌شناسان یکی از این تابوت‌ها را بازکردند و با یک مومیایی پوشیده در کفنی مزین به علائم هیروگلیف یا حروف تصویری مصری روبه‌رو شدند.

محوطه باستانی سقاره دربردارنده چند هرم، صومعه باستانی و گورستان حیوانات، گورستان بزرگ ممفیس پایتخت مصر باستان بود و امروزه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

خالد العنانی وزیر آثار باستانی و گردشگری مصر در مراسم رونمایی از این تابوت‌ها گفت: سقاره هنوز تمام گنجینه خود را آشکار نکرده است. کاوش‌ها در این محوطه ادامه دارند؛ همین که یک گور چاهی را خالی می‌کنیم، ورودی گور دیگری را پیدا می‌کنیم.

این اکتشاف بزرگ به فاصله حدود یک ماه از آن اتفاق می‌افتد که باستان‌شناسان در این منطقه تاریخی ۵۹ تابوت چوبی دست‌نخورده از دو هزار و ۵۰۰ سال پیش کشف کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 20 =

دکمه بازگشت به بالا