خبرخور

کتاب‌های کودک کشور به آرزوها و دغدغه‌های کودکان بی‌توجهند

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، پس از پایان گرفتن مراحل بررسی و اعلام نامزدهای بخش کودک بیستمین جشنواره ادبی شهید حبیب غنی پور، ناصر نادری سرگروه این بخش، گزارشی از تحلیل وضعیت کتاب‌های رسیده را به دبیرخانه جشنواره اعلام کرد.

در گزارش ارسالی که با نگاهی دقیق به کتاب‌های تالیفی خلاق داستانی کودک در سال ۱۳۹۸ در ایران، تهیه شده است نکات و محورهای اساسی زیر به چشم می‌خورد:

* تولید برخی آثار به لحاظ زبانی و تصویری، به ویژه با پدیدآورندگان نوچهره و اعتماد و سرمایه گذاری ناشران به آنان، مایه خرسندی وامیدواری است.

* در برنامه‌ریزی ملی نشر کتاب داستان کودک، نوعی عدم سازوارگی بین موضوع‌ها، درونمایه‌ها و گونه‌های خلق متن و نشر، باتوجه به تنوع مخاطبان کودک در سنین متفاوت کودکی، احساس می‌شود.

* با عنایت به تفاوت مخاطبان از حیث شرایط اقلیمی، اقتصادی، جنسیتی، فرهنگی و…، راهکار برون‌رفت از این چالش، توجه به تنوع، ذائقه، ذهن و احساس‌ آنان است.

*‌با تحلیل محتوای آثار، بی‌توجهی وسیع و ژرف به نیازها، آرزوها، دغدغه‌ها و…نسل امروز کودکان و عدم بهره‌مندی از ظرفیت‌های بی‌پایان ادبیات کهن، مخصوصا افسانه‌ها و اسطوره‌ها در خلق تصاویر خیال به خوبی احساس می‌شود. این موضوع در فرایند حساس سوژه‌یابی، ریشه اصلی نداشتن جذابیت کتاب‌ها شده است.

* در بخش پرداخت داستانی، استفاده نکردن از شیوه‌ها و شگردها و تمهیدهای خلاق بیانی در روایت، طراحی نکردن منسجم پیرنگ، ضعف شخصیت‌پردازی و به تعبیر کلی، رعایت نکردن اصول حرفه‌ای و فنی خلق داستان کودک از حیت ساختار، زبان و خیال در برخی آثار مشهود است.

* فقر مطالعه و کم‌توجهی به حساسیت‌های ساختاری، روایی و… داستان کودک ازسوی برخی پدیدآورندگان، دلیل این وضع آشفته است.

* با وجود برخی تلاش‌ها، همچنان کمبود منابع علمی مفید در حوزه ادبیات داستانی کودک بانگاه بومی و مورد کاوانه، وجود دارد.

* شرایط بغرنج اقتصاد نشر و ایجاد گره‌های روزافزون در چرخه تولید و توزیع و فروش کتاب، تدبیر و حمایت بیش از پیش مدیران دولتی این حوزه را می‌طلبد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا