خبرخور

چگونه کتاب خوبی را برای خواندن انتخاب کنیم؟

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ داده شد؛

چگونه کتاب خوبی را برای خواندن انتخاب کنیم؟

رضا اسماعیلی شاعر، در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ملاک‌های انتخاب کتاب خوب گفت: برای اینکه نسبت به خرید کتاب شناخت پیدا کنیم و با امنیت خاطر برای خودمان و فرزندمان کتاب تهیه کنیم، چند راه ساده وجود دارد. اول اینکه به افراد کتابخوان حرفه‌ای که در خانواده مان هستند، مراجعه کنیم و نظر آن‌ها را درباره کتاب خوب بپرسیم. این افراد، چون با کتاب مانوس هستند می‌توانند کتاب خوب را به ما معرفی کنند.


بیشتر بخوانید


وی افزود: گاهی در خبرگزاری‌ها هم کتاب‌های خوب معرفی می‌شوند؛ آن‌ها توضیحاتی درباره کتاب می‌دهند. تجدید چاپ یک کتاب را هم می‌توان دلیل خوب بودن آن دانست. خبرگزاری کتاب هم که در حوزه تخصصی کتاب است، می‌تواند منبع خوبی برای آگاهی از کتاب خوب باشد.

این شاعر ادامه داد: در سال جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود؛ برخی از این جشنواره‌ها در حوزه کتاب‌های بانوان هستند. می‌توان این جشنواره‌ها را رصد و نام کتاب‌های برگزیده شان را استخراج کرد و هنگام مراجعه به کتابفروشی‌ها آن کتاب‌ها را خرید.

اسماعیلی بیان کرد: اگر خانواده‌ها دغدغه کتابخوان شدن فرزندشان را دارند، کتاب‌های خوب و شایسته را پیدا کنند. ملاک دیگر برای انتخاب کتاب خوب نام ناشر و مولف است. تعدادی از ناشران به برند‌های فرهنگی تبدیل شده اند و کتاب‌های نفیس و فاخر را چاپ می‌کنند. نام مولف هم متر و معیار دوم برای خوب بودن کتاب است؛ برخی مولفان آثاری بسیار ارزشمند، فاخر و قابل تامل دارند.

وی اظهار کرد: اگر خانواده‌ها با فضای ادبی آشنا باشند، می‌دانند آثار مولفان خوب ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزشمند هستند. از سوی دیگر تجدید چاپ یک کتاب معیار و ملاک خوبی برای خوب بودن یک کتاب است، اما این ملاک برای کتاب‌های کودک صدق نمی‌کند، چون کودکان بیشتر به تصویر کتاب توجه می‌کنند. برای همین نمی‌توان تجدید چاپ را برای کتاب‌های کودک یک اصل قرار داد.

انتهای پیام/ 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا