خبرخور

چند توصیه برای پیشگیری از ابتلای خانوادگی به کرونا

به گزارش خبرنگار سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، رعایت فاصله ۲ متر در داخل منزل ، استفاده از ماسک در صورت عطسه و سرفه ، خودداری از روبوسی و در آغوش گرفتن ، تهویه هوا داخل خانه و ضدعفونی کردن مستمر سطوح از جمله راههای پیشگیری از کرونای خانوادگی است.
 
 

کد ویدیو

 
 
عامل ایجاد بیماری کرونا جدید (کووید۱۹) یک ویروس است و نشانه‌های این بیماری ممکن است از فردی که هیچ گونه نشانه‌ای ندارد تا علائم سرماخوردگی ملایم و یا علائم بسیار شدید تنفسی مانند پنومونی (عفونت ریه) و حتی مرگ در افراد مختلف، بروز کند.
 
– سنین بالا و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم، دیابت یا مشکلات قلبی دارند، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند.
– این بیماری در اثر ویروسی که در ترشحات تنفسی فرد آلوده است، پخش می‌شود؛ بنابراین بهترین راه پیشگیری، رعایت بهداشت فردی است.
– افراد بهتر است در منزل بمانند و به هیچ وجه از منزل خارج نشوند، مگر در موارد ضروری مانند مراجعه به پزشک.
– افراد سالم نیز بهتر است از شرکت در تجمعات مانند میهمانی ها، تولد‌ها و یا حضور در اماکنی که ضروری نیست، خودداری کنند.
– شستشوی اصولی تمامی سطوح و دست‌ها با آب و صابون بسیار اهمیت دارد.
– در زمان عطسه و سرفه باید با دستمال کاغذی، کامل دهان و بینی خود را بپوشانیم و به سرعت آن را به شکل بهداشتی دفع کنیم و در سطل زباله درب دار بیندازیم.
– در زمان عطسه ناگهانی نیز، باید با استفاده از آرنج از پخش شدن ترشحات دهانی جلوگیری کنیم.
– زدن ماسک برای افراد سالم ضرورتی ندارد، اما افراد بیمار باید از ماسک استفاده کنند تا از انتقال ترشحات دهانی به دیگران پیشگیری کنند.
– هرچند ماسک معمولی جلوی عبور ویروس را نمی‌گیرد، اما به عنوان مانعی برای عبور ترشحات تنفسی است.
– ماسک فیلتردار «N ۹۵» هم تنها برای افراد خاص در بیمارستان‌ها و در بخش‌های بستری استفاده می‌شود و افراد عادی نیازی به استفاده از این ماسک ندارند.
– توصیه بسیار مهم این است که با خودمراقبتی چنان بهداشت فردی را رعایت کنیم تا به این ویروس کمتر آلوده شده و این بیماری نیز در سطح جامعه کنترل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هفت =

دکمه بازگشت به بالا