آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

چرا «چرا؟»؟

باسمه تعالی

چرا  “چرا؟”؟

طوطی: از ما در کار خدا چرا؟ چطور؟ و برای چه؟ دیده نمی‌شود

آدمیزاد: برای همین است که حیوان مانده‌اید.

رساله‌ی انسان و حیوان (از کتاب‌های باستانی ایرانی)

بعضی‌ها فکر می‌کنند مسلمونی به اینه که همه‌ی عقاید اسلام را دربست و بدون چون و چرا بپذیریم؛ و حال آنکه به نظر اکثر فرقه‌های اسلامی قضیه بر عکس است، به این معنا که اگر کسی اسلام را به خاطر تقلید، یا عادت یا همینطور شانسی قبول کرده باشد، باید در مسلمانی خودش شک کند.

یعنی اگه چرا؟ چطور؟ برای چی؟ تو ذهنت نباشه و اگه حداقل برای خودت خداشناسی و پیامبرشناسی و معادشناسی را مستدلاً نداشته باشی یه جای کارت می‌لنگه.

اولین مسئله‌ی رساله‌ی عملیه‌ی همه‌ی فقها آن است که عقاید دینی باید استدلالی و یقینی باشد نه تقلیدی. بنابراین اگر کسی حتی خدا را زیر سوال ببرد و از چند و چون و علت کارها و صفات او، و از پیامبر و دلیل و فلسفه‌ی عملکرد او و چگونگی ارتباط او با خدا و کیفیت معجزاتش، و از قران و نحوه‌ی اعجاز و تفسیر کلمات و آیاتش و فلسفه‌ی احکامش، و از ائمه و علت موضع‌گیری‌های سیاسی آن‌ها و چگونگی سیره‌ی علمی و عملی آن‌ها و… پرسش نماید، نه تنها کار بدی نکرده بلکه مورد تشویق هم قرار می‌گیرد و چنین مومنی به عنوان مومنی با ایمان حقیقی شناخته می‌شود.

بد نیست بدونید که در بین مذاهب اسلامی از همه بیشتر این شیعه است که به عقلانیت در دین‌داری اهمیت داده است و تفکر در مسائل اعتقادی را ستوده است.

یک نکته:

اولاً اگر در متون دینی یه خط قرمزهایی برای فکرکردن کشیده‌اند (مثلاً گفته‌اند درباره‌ی ذات خدا فکر نکنید) نه به خاطر نامعقول‌بودن چنین امور بلکه به دلیل آن است که این موضوعات فهمش خیلی سخت است و آدم‌های با ذهن ضعیف و اطلاعات کم، اگه بدون کسب مقدمات لازم وارد این وادی‌ها بشوند، کم می‌آورند و حتی ممکن است کارشون از تحیر به کفر و انکار بکشد. برای همین برخی مسائل را داخل خط قرمز گذاشتند.

حالا که حرف به اینجا کشیده شد می‌خواستم  یک مژده به شما بدم و آن اینکه از این به بعد نویسنده‌ی این ستون آماده است تا به قدر توان علمی‌اش، شنوای سوالات و اشکالات اعتقادی و پاسخ‌گوی آن‌ها باشد.

لذا از همه‌ی قریبه‌هایی که سری به این قریبستان زده‌اند انتظار یاری داریم.

قربون قدم همه‌ی قریبه‌ها

 

* این نوشته از آقای هادی است که در کیمیای میهن‌بلاگ ثبت کرده بودند، و بیان نتوانسته در انتقال آرشیو کیمیا به اینجا اسم نویسنده را با خودش بیاورد. تاریخ ویرایش: یک‌شنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا