دین و مذهبزکات العلم نشره

چرا به حضرت ابوالفضل (ع) باب الحوائج می‌گویند؟

پرسش:

چرا به حضرت ابوالفضل (ع) باب الحوائج می‌گویند؟

 

پاسخ:

باب به معنای در و حوائج جمع حاجت است. باب الحوائج یعنی درهای حاجت؛ یعنی هر که حاجتی دارد، می‌تواند از این طریق حاجتش را بگیرد.

حضرت ابوالفضل العباس (ع) به جهت این‌که در درگاه خدا مقرب است، باب الحوائج خوانده می‌شود، چون می‌توان با توسل به آن حضرت، حاجت خویش را گرفت.

قرآن می‌فرماید: اولیای خداوند با اذن و رضایت پروردگار می‌توانند مشکل‌گشا و باب الحوایج مردم باشند.(۱) البته عنوان باب الحوائج اختصاص به حضرت عباس (ع) ندارد، بلکه همه‌ی معصومان (ع) و برخی از اولیاء باب الحوائج هستند؛ زیرا آنان در اثر تقوا و عبودیت، لیاقت این مقام را کسب کرده‌اند، ولی آن‌چه در عرف شهرت یافته، آن است که تنها به بعضی عنوان باب الحوائج اطلاق شده که حضرت عباس (ع) نیز در زمره‌ی آنان است.

از سویی دلیل خاصی وجود ندارد که چرا عنوان: باب الحوائج بر افراد خاص اطلاق می‌گردد. البته ابوالفضل العباس (ع)، از لیاقت و شخصیت بالایی برخوردارند. شاید علت این‌که چنین مقامی به حضرت ابوالفضل داده شده است، به خاطر ایثار و فداکاری ایشان باشد، چون عبد صالح و مطیع خدا است، از اولی الامر پیروی کرد و دنیا را به آخرت فروخت و چنین مقامی پیدا کرد. در راستای مقام بلند ابوالفضل العباس (ع) است که از او به عنوان عبد صالح یاد شده است: “السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع لله و لرسوله و لأمیرالمؤمنین”. (۲)

 

پی‌نوشت‌ها:

۱. بقره (۲)، آیه‌ی ۲۵۵؛ انبیا (۲۱)، آیه‌ی ۲۸.

۲. مفاتیح الجنان، ص ۴۳۵.

* از سایت مرکز پاسخ‌گویی به سوالات دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا