جرعه‌نوشزکات العلم نشره

پیامبرانی از جنس ما: سوره مبارکه فرقان، آیه ۲۰

آیه‌ی شماره‌ی ۲۰  از سوره‌ی مبارکه‌ی فرقان

پیامبرانی از جنس ما

متن آیه:

وَ مَا أَرْسَلْنَا قَبْلَکَ مِنَ الْمُرْسَلِینَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَیَأْکُلُونَ الطَّعَامَ وَ یَمْشُونَ فِی الْأَسْوَاقِ وَ جَعَلْنَا بَعْضَکُمْ لِبَعْضٍ فِتْنَهً أَتَصْبِرُونَ وَ کَانَ رَبُّکَ بَصِیرًا

 

ترجمه‌ی آیه:

ما هیچ‌یک از رسولان را پیش از تو نفرستادیم مگر این‌که غذا می‏‌خوردند و در بازارها راه می‌‏رفتند؛ و بعضی از شما را وسیله‌ی امتحان بعضی دیگر قرار دادیم، آیا صبر و شکیبایی می‏‌کنید (و از عهده‌ی امتحان برمی‏‌آیید)؟! و پروردگار تو همواره بصیر و بینا بوده است.

 

تفسیر کوتاه:

* آشنایى با تاریخ، هم بهانه‌‏جویان را خلع سلاح مى‏‌کند و هم مایه‌‏ى تسلى پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله است. «و ما ارسلنا قبلک… انهم لیأکلون الطعام»

* تمام انبیا، زندگى مردمى داشتند. «لیأکلون الطعام و یمشون…»

* یکى از وسایل آزمایش مردم، خود مردمند. «جعلنا بعضکم لبعض فتنه» گاهى کسى ثروتمند است تا معلوم شود شکر مى‏‌کند یا طغیان. و کسى فقیر است تا آزمایش شود که آیا صبر مى‏‌کند یا بر ثروتمند حسد مى‌‏ورزد.

* در آزمایش‏‌هاى الهى، مسأله‌‏اى براى خداوند کشف نمى‌‏شود، زیرا او به همه‌چیز آگاه است. «و کان ربّک بصیرا» (آزمایش‏‌هاى او براى شکوفاشدن خصلت‏‌هاى درونى انسان است، زیرا کیفر و پاداش بر اساس بروز و ظهور خصلت‏‌ها است)

* علم به این که زیر نظر خداوند هستیم، عامل پیداش صبر است. «أتَصبرون و کان ربّک بصیرا»

  

* منبع: سایت انجمن گفتگوی دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا