دسته‌بندی نشده

پرسشها و پاسخها (۱۶)

ولایت فقیه را با دلیلى ساده و قابل فهم براى همگان اثبات کنید .

بیان دلیلى روشن براى اثبات ولایت فقیه که براى همگان قابل فهم باشد مقدمه اى را لازم دارد ;

نیازمندیهای قانون ( تفسیر ـ تطبیق ـ اجرا )

خداى متعال براى اداره جامعه احکامى را نازل فرموده که در بسیارى از موارد نیاز به شخصى دارد که آنها را تفسیر و تبیین کند همانطور که تمام قوانین دنیا چنین اند ، گو اینکه تلاش قانونگذاران این بوده که آنها را روشن بیان کنند ولى به علت ویژگى ها و نارسایى هاى زبان ، گاه مقررات نیاز به تفسیر دارند .

افزون بر این براى تطبیق احکام بر مصادیق و موارد آنها نیز گاه ابهاماتى وجود دارد ; یعنى اینکه آیا فلان حادثه خاص ، مصداقى از این قانون خاص است ، یا مصداقى از قانون دیگر ، این امر مشکل دیگرى در راه اجراى قانون است که در تمام قوانین دنیا وجود دارد .

پس از تفسیر قانون و تعیین مصداق آن ، نوبت به اجرا مى رسد . هر قانونى نیاز به مجرى دارد براى اداره یک جامعه براساس احکام و قوانینى خاص باید فرد یا افرادى باشند که بتوانند این سه مسؤولیت را به عهده بگیرند .

شایسته­ترین مجری احکام اسلام

روشن است بهترین فرد براى اجراى احکام و قوانین اسلام کسى است که در هر سه مورد ایده ال باشد ; یعنى بهترین قانون شناس ، بهترین مفسر و بهترین مجرى باشد ، که هیچ انگیزه اى براى تخلّف نداشته باشد و هیچ اشتباهى در فهم و تفسیر و اجراى قانون براى او پیش نیاید . در فرهنگ ما ، چنین خصوصیتى « عصمت » نام دارد ، و با وجود معصوم ، او بر تمام افراد دیگر ـ به حکم عقل ـ  براى اجراى قانون اولویت دارد . در جوامع بزرگ که یک شخص نمى تواند اداره تمام امور را به عهده بگیرد ، چنین فردى باید در رأس هِرَم قدرت باشد و تمامى مدیران باید با نظارت و ولایت او امور را به عهده گیرند و به انجام رسانند . برترین مصداق معصوم ، رسول اکرم ( صلى الله علیه وآله وسلم ) است که در عالیترین مراحل اخلاقى قرار دارد و به اجماع و اتّفاق نظر همه فرقه هاى اسلامى معصوم است . به عقیده ما شیعیان ، پس از پیامبر اکرم  ( صلى الله علیه وآله وسلم ) امامان معصوم ( علیهم السلام ) قرار دارند که داراى ویژگى عصمت اند . پس تا امامان معصوم باشند این ایده آل وجود دارد و نوبت به غیر آنان نمى رسد ، امّا در زمان غیبت که عملاً چنین ایده آلى در میان ما نیست و نمى توانیم با او مرتبط باشیم تا از حکومتش بهره مند گردیم ، باید چه کنیم ؟

در این زمینه آیات و روایاتى وجود دارد که تکلیف ما را روشن مى کند ، ولى چون ما درصدد بیان دلیل ساده اى هستیم ، فقط از خِرَد خوانندگان محترم کمک مى گیریم و مى پرسیم چه باید کرد ؟ بدون تردید اگر ایده آل را معصومان ( علیهم السلام ) بدانیم ، عقل مى گوید : در عصر غیبت کسى باید در رأس هرم قدرت باشد که از هر جهت به امام معصوم شبیه تر است ; یعنى در دین شناسى ، تقوا و صلاحیت براى اجراى احکام و قوانین اسلام ، بهترین باشد . وقتى که جامعه نمى تواند بدون حکومت باشد و ما دسترسى به امام معصوم نداریم ، باید به سراغ کسى برویم که کمترین فاصله را با او دارد ; کسى که شناختش از اسلام ، از دیگران بیشتر و عدالت و تقوایش از همه بالاتر و براى اجراى احکام و قوانین اسلام ، مناسبترین فرد باشد ، این صفات در ولى فقیه تجلّى مى کند . در امور دیگر نیز روش عموم مردم همین است که ابتداء نزد بهترین متخصص مى روند لیکن اگر دسترسى به بهترین ممکن نبود ، به کسانى رجوع مى کنند که در تخصص و ویژگیها به فرد ایده آل نزدیکتر باشند . ولایت فقیه معنایى جز رجوع به اسلام شناس عادلى که از دیگران به امام معصوم نزدیکتر است ، ندارد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا