خبرخور

پخش مستند جدید «ریشه ها، سفر نوع بشر» از شبکه چهار

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، «ریشه‌ها، سفر نوع بشر» محصول ۲۰۱۷ آمریکاست که از امشب ۲۴ آبان ماه هر شب ساعت ۲۲ در قالب مجموعه‌ چهار سوی علم به نمایش در می‌آید.

جرقه و تمدن، فریب دادن مرگ، قدرت پول، ساختن آینده، سفر به ناشناخته‌ها و مسیر پیش رو عناوین قسمت‌های این مستند است.

در قسمت اول این مستند با عنوان “جرقه و تمدن” آمده است: همراه با کشف آتش توسط انسان تمدن آن دچار تغییرات بسیاری شد. مقابله دربرابر حیوانات وحشی، استفاده در جنگ ها، آتش سوزی‌ها و از بین رفتن خانه‌ها و بکارگیری سوخت‌ها برای قطار‌ها تا امروزه که از آن برای فرستادن موشک به فضا استفاده می‌شود.

در قسمت دوم با عنوان فریب دادن مرگ آمده است: در گذشته انسان‌ها به واسطه بسیاری زخم‌ها یا بیماری‌های ساده می‌مردند. اما با شناخت باکتری ها، ویروس‌ها و انجام واکسیناسیون امروزه تعداد اندکی از انسان‌ها بر اثر بیماری فوت می‌کنند. این برنامه سیر زمانی تحولات دارو را نشان می‌دهد.

بررسی سیر تاریخی تحولات پول طی گذر زمان. مبادله کالا به کالا و سپس پول کالایی و پول فلزی و پیدایش انواع اسکناس‌ها و چاپ امروزه اسکناس در قسمت سوم این مجموعه صورت می‌گیرد.

تاریخچه سفر انسان از کلبه‌های استخوانی تا آسمان خراش‌ها و مسیر ساختن آینده در قسمت چهارم بررسی می‌شود.

در قسمت پنجم با عنوان “سفر به ناشناخته ها” آمده است: روزی رویای بشر این بود که به سرزمین‌های جدید راه یابد. امروزه نیز تلاش‌های بسیاری انجام شده است. مانند این که ثابت شود روزی قاره‌ها به یکدیگر پیوسته بوده اند.

در ششمین قسمت این مجموعه با عنوان “مسیر پیش رو” خواهیم دید: غلبه بر مشکل زمان سبب شده است تا انسان همواره تلاش نماید تا سرعت را افزایش دهد. استفاده از اسب تا سپس تلاش‌هایی برای ساخت خودرو‌های صنعتی و بزرگراه ها. عصر فناوری اطلاعات سبب تحولات چشمگیری در سامانه‌ای حمل و نقل خواهد شد.

مجموعه‌ «چهار سوی علم» به کوشش واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

انتهای پیام/

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا