خبرخور

پایداری عفونت با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها

پایداری عفونت با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌هابه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ همه ساله از ۱۸ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ و امسال مصادف با ۲۸ آبان تا ۴ آذر ۹۹ به عنوان هفته آگاه سازی در زمینه آنتی بیوتیک‌ها نامگذاری شده است.
پژوهشگران معتقدند استفاده بی رویه آنتی بیوتیک ها، اثر خود را بر درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی از دست می‌دهند.
دکتر الناز بهروز، کارشناس دارویی سازمان غذا و دارو با اشاره به اهمیت این هفته گفت: آنتی بیوتیک‌ها دسته‌ای از دارو‌ها هستند که برای از بین بردن عوامل ایجادکننده بسیاری از بیماری‌های عفونی به صورت گسترده در سراسر دنیا استفاده می‌شوند. کشف این دارو‌ها کمک بزرگی به علم پزشکی کرده و در سالیان اخیر جان انسان‌های زیادی را نجات داده است.
وی افزود: آنچه دانشمندان را به شدت نگران کرده است، بی اثر شدن آنتی بیوتیک‌ها در درمان برخی از بیماری‌های عفونی است. در واقع میکروب یاد می‌گیرد که چگونه خود را تغییر دهد تا اثر آنتی بیوتیک را خنثی کند و در امان بماند.
دکتر بهروز اضافه کرد: باید این باور غلط را که برای هر گلو درد، دندان درد و یا سرماخوردگی معمولی از آنتی بیوتیک‌های خوراکی و تزریقی استفاده شود دور انداخت و اگر پزشک تشخیص داد که بیماری ویروسی است و نیاز به آنتی بیوتیک ندارد پزشک را تحت فشار تجویز آن نگذاریم.
وی گفت: مردم باید با عوارض مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک و عوارض مقاومت میکروبی را که امروزه به عنوان تهدیدی جهانی محسوب می‌شود، بشناسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا