خبرخور

ویروس کرونا یک ساله شد!

به گزارش خبرنگار سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ امروز دقیقا یک سال از شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا (Covid ۱۹) در ووهان چین می‌گذرد، این بیماری تا به امروز جان بیش از یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است. در ایران هم طرح جامع ضد کرونا از اول آذر آغاز می شود.

همه گیری جهانی کرونا،  ناشی از ویروس کرونا، سندرم حاد تنفسی (SARS-CoV-2) است.

این بیماری سال گذشته در چنین روزی در ووهان چین شناسایی شد به طوری که برای اولین بار در شهر ووهان استان هوبئی چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از  ویروس کرونا شناسایی شد که ابتدا به آن عنوان ان‌کاو-۲۰۱۹ داده شد و با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر، سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی از آن، نام رسمی انتخاب کرده‌است ، کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ای به «کرونا» (corona)، «ویروس» (virus)، «بیماری» (disease) و سال ۲۰۱۹ دارد. 

 
بیشتر بخوانید: ۱۱ محدودیت طرح جامع ضد کرونا کدام است؟
 

یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر در جهان قربانی کرونا 

هر چند کشور چین که منشا شیوه اولیه ویروس شناخته می شود با اعمال سخت گیرانه ترین مقررات محدودکننده و قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی، موفق به مهار این ویروس شد اما تا کنون بیش از یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر در جهان بر اثر بیماری کرونا جان باختند و شمار مبتلایان به کووید۱۹ در سراسر جهان از مرز ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر گذشت.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۵۹ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۱۲۲ نفر در جهان به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد یک میلیون و ۳۴۳ هزار و ۳۷۸ نفر جان باخته و ۳۸ میلیون و ۹۶۳ هزار و ۱۸۶ نفر نیز بهبود یافته اند.  

 

ویروس کرونا یک ساله شد!

 

بالای ۴۲ هزار قربانی کرونا در ایران 

بیماری کرونا همچون سایر کشورها ایران را هم بی نصیب نگذاشت و این بیماری نخستین بار اوایل اسفند ۹۸ در کشور شناسایی و سپس شیوه نامه های بهداشتی در کشور تدوین و اعمال شد و تا کنون ویروس کرونا سه موج سهمگین را در ایران پشت سر گذاشته است.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور تا کنون ( ظهر سه شنبه ) به ۷۸۸ هزار و ۴۷۳ نفر رسید و مجموع جان باختگان این بیماری به ۴۲ هزار و ۴۶۱ نفر رسید.
همچنین ۵۷۰ هزار و ۷۷۴ نفر از بیماران، نیز بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
هم اکنون ۵۶۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و طی دو سه هفته اخیر آمار جان باختگان کرونا به بیش از ۴۵۰ نفر افزایش یافته است.

 

طرح جامع محدودیت های ضد کرونا ، از اول آذر 

تاخت و تاز بی مهابای کرونا در آستانه آخرین ماه پاییز سبب شد تا ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های شدیدتری را اعلام کند که از اول آذر اجرا خواهد شد تا زمستان سختی نداشته باشیم.

محدودیت‌های شدیدتر کرونایی از روز شنبه اول آذر اجرایی می‌شود و بر این اساس همه مشاغل به جز گروه یک در مناطق قرمز کرونا تعطیل خواهد بود. همچنین یک سوم کارمندان اداره‌ها در محل کار حاضر می‌شوند و تردد بین شهری نیز با محدودیت مواجه خواهد شد. 

ویروس کرونا یک ساله شد

 
فهرست مهمترین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا به این شرح است: 

 
–  از روز شنبه حدود ۱۵۰ شهر که بیشتر  کلان شهرها  هستند و شامل تهران هم می شوند به مدت دو هفته تعطیل خواهد بود.
– تردد درون شهری نیز از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد.

– منع تردد بین شهری هم که قبلا وجود داشت همچنان اعمال خواهد شد.
 
– در شهرهایی که قرمز و نارنجی اعلام می شود فقط کسانی که پلاک بومی آن شهر را دارند اجازه تردد دارند و بقیه اجازه ورود به آن شهرها را ندارند.
 
– تعطیلی در مناطق قرمز یعنی همه جا تعطیل است به جز گروه شغلی شماره یک که مایحتاج ضروری مردم را تهیه می کند؛ مثل سوپر مارکت ، بیمارستان، مطب ، داروخانه و امثالهم و بجز آن همه جا تعطیل خواهد بود.
 
– اداراتی که غیر ضروری هستند و نیازی به بازبودن شان نیست با حداقل کارکنان کار خواهند کرد. مثلا در برخی ادارات فقط نگهبانان باید باشند و حداکثر تا یک سوم کارکنان در مناطق قرمز باید حضور پیدا کنند؛ در مناطق نارنجی هم حداکثر نصف کارکنان باید حاضر باشند و اگر کمتر از آن هم حضور داشته باشند مشکلی نیست. در مناطق زرد هم حداکثر تا دو سوم کارکنان باید حاضر باشند . 
– این محدودیت ها در مناطق قرمز بسیار شدید است، و این مصوبات به معنی واقعی، تعطیلی است و فقط مشاغلی که برای مردم ضروری هستند، مثل نانوایی تعطیل نمی شوند.

– تعطیلی ها در نظر گرفته شده برای محدودیت های کرونایی دو هفته است و اگر نیاز باشد بیشتر هم خواهد شد.
 
– در خصوص ترددها دو نوع محدودیت است، اولاً شهرهایی که قرنطینه هستند که هم محدودیت درون شهری و هم بیرون شهری دارند.

 
– خارج شدن از تهران برای فردی که اگر وارد شهری نشود و دوباره به تهران برگردد، مشمول جریمه نخواهد شد.

– هر شهری محدوده خود را دارد و اگر فردی از شهری خارج شود به شهر دیگر نمی تواند وارد شود.
 
– درباره محدودیت های تردد درون و بیرون شهری ، افراد خاطی خارج شده از شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و از شهرهای قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شوند.

 
– آخرین آماری که در ارتباط با شهرهای قرمز  تعداد ۱۲۴ شهر در وضعیت قرمز، حدود ۱۶۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۹۸ شهر هم در وضعیت زرد قرار دارند.
 
– این طرح از روز شنبه اجرا خواهد شد و نزدیک به ۲۵ مرکز استان نیز در سطح هشدار سه یعنی قرمز قرار گرفته‌اند.
 
– همه کلانشهرها جزو این ۲۵ شهر هستند.
 
– در این وضعیت همه مشاغل تعطیل است به جز مشاغل سطح یک که تامین کننده مایحتاج مردم است. در حوزه اداری هم حداکثر یک سوم کارکنان حق حضور دارند.
 
– درباره ادارات هم جرائم مشخص شده است که در بین جرائم تا ۳ ماه انفصال از خدمات دولتی هم دیده شده است.

– درباره نحوه استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی، در وزارت کشور درباره مترو ، اتوبوس واحد ، تاکسی ها و وسایل حمل و نقل برون شهری موضوع در حال بررسی و تصمیم گیری است .
 
– برنامه ای در دست اقدام است که حدود ۲ هفته دیگر به تمام افرادی که به کرونا مبتلا هستند و می خواهند با اتوبوس مسافرت کنند اصلا بلیت نمی فروشند و هواپیما هم به این سیستم متصل شده است و به افرادی که مبتلا هستند بلیت فروخته نمی شود.
 
– درباره راننده های تپسی و اسنپ هم همین طور است. در اسنپ بیش از ۹۴۰ نفر مبتلا داشته ایم که اینها دیگر نمی توانند مسافر جا به جا کنند. ما سیستم هایمان را به هم متصل کرده ایم و افراد مبتلا به کرونا ، به سامانه ما وصل هستند .
– افراد مبتلا به مدت ۱۴ روز نمی توانند سفر کنند و باید در قرنطینه بمانند.
 
– با توجه به اجرایی شدن محدودیت منع تردد از ساعت ۲۱ شب تا ۴ بامداد برخی از مشاغل و کارخانجات مانند پرسنل بیمارستان ،صدا وسیما مشغول هستند توسط مسولان انها فهرست شماره خودرو انها به فرمانداریها ارسال می شود ومشمول جریمه نمی شوند.

 
 
سه سطح تعریف شده در طرح جامع محدودیت های کرونایی:
 
 
 
– سطح ۳ یعنی قرمز : اگر ۱۰ فوتی کرونایی باشد سطح قرمز را برای آن شهر در نظر گرفته می‌شود. بیش از صد شهر و شهرستان جزو محدوده قرمز هستند. تهران هم در این گروه قرار دارد.
 
– سطح ۲ یعنی نارنجی : بر اساس تقسیم بندی شهرها؛ و اگر تعداد بیماران ۶ نفر فوتی باشند سطح نارنجی است ، حدود ۱۵۰ شهر و شهرستان در محدوده نارنجی هستند 
 
– سطح یک یعنی زرد : به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، اگر حدود ۴ فوتی  کرونایی بستری داشته باشیم سطح زرد برای آن شهر شناخته می‌شود ، حدود ۱۵۰ شهر و شهرستان هم در وضعیت زرد قرار دارند که شامل محدودیت‌های سطح شغلی چهار می‌شوند.
 
– استان‌های با سطح سفید هم داریم

ویروس کرونا یک ساله شد

 

همیاری و همدلی برای اثر بخشی محدودیت ها 

 
طرح محدودیت های جامع ضد کرونایی زمانی موفق خواهد بود که همه مردم و مسئولان با همیاری و همدلی در جهت اجرای صحیح مفاد آن گام بردارند.
فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تلاش در این طرح بر این بوده است که بتوانیم به صورت هدفمند و پویا و هوشمند امور مربوط به مقابله با کرونا را در عرصه اجتماعی مدیریت کنیم.
آقای رحمانی فضلی همچنین با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر اینکه به جای تصمیمات مقطعی و موردی باید طرحی را آماده کنیم، گفت: تکلیف بر این بود که ما باید طرحی را آماده کنیم که در این طرح همه امور و جوانب دیده شده و همچنین و طرح پویایی که با تغییر شرایط قابلیت اجرا داشته باشد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در این طرح کل کشور به سه بخش تصمیم شده است، افزود: مبنا در این طرح شهرستان ها و شهرها هستند و برخلاف تصمیمات قبلی که استان ها مبنا بودند، در این طرح شهرها مبنا هستند.
 

شهرهای قرمز و نارنجی، تقریبا تعطیلی عمومی و قرنطینه کامل 

وی در ادامه گفت: در این طرح اگر ۵ شهر یا بیشتر در هر استانی دارای شرایط نارنجی یا قرمز باشد، ما فقط برای آن شهرها تصمیم می گیریم نه کل استان، و این امر موجب خواهد شد این شهرها در قرنطینه کامل و اگر قرمز باشد، تقریبا تعطیلی کامل صورت گیرد.
وزیر کشور افزود: به جزء مشاغل سطح ۱ و بخشی از کارکنان که ضروری است در محل کار خود باشند، بقیه کارها در این شهرها تعطیل خواهد بود.
آقای رحمانی فضلی همچنین گفت: در شرایط قرمز ما تقریبا با یک تعطیلی عمومی در شهرها مواجه می شویم و در شهرهای نارنجی مقداری این محدودیت ها کم می شود، ولی باز فضا به گونه ای خواهد بود که تجمعات و ترددها کنترل شود.
وی دادن اختیار به استانداران و فرمانداران در این طرح را از ویژگی های این طرح خواند و افزود: در هر شهری شاخص های آن که شامل فوتی ۴ نفر در ۱۰۰ هزار نفر شرایط زرد؛ ۶ نفر فوتی در ۱۰۰ هزار نفر شرایط نارنجی و ۱۰ نفر فوتی در ۱۰۰ هزار نفر شرایط قرمز می شود و وزارت بهداشت به صورت هفتگی اعلام می کند، به کل شهرستان ها ابلاغ می کنیم و فرماندار در آن شهرستان با هماهنگی استان ها این طرح را اجرا خواهد کرد.
 

غربالگری عمومی در طرح محدودیت های جامع 

وزیر کشور تاکید کرد: حتما باید انتظارات و توقعات مردم نسبت به این اقدامات مدیریت شده باشد.
آقای رحمانی فضلی در ادامه گفت: ما یک بسته و مجموعه ای داریم با چند بخش و قرار است که همه اینها در این هفته های پیش رو اجرا شود، اگر هر کدام از اینها را انجام ندهیم در عمل نمی توانیم بگوییم که به هدف نهایی رسیده ایم.
وی افزود: یکی از اینها غربالگری عمومی است، یعنی ما باید در محلات با کمک دستگاه های اجرایی مانند بسیج و هلال احمر، شهرداری ها و فرمانداری ها امکان دسترسی مردم به تست را بالا ببریم و مردم به راحتی بتوانند تست بدهند.
 
 

افزایش آزمایش های کرونا 

وزیر کشور گفت: دوم اینکه تعداد تست ها را که هفته قبل ۲۳ هزار تست در روز بود و امروز به ۴۰ هزار تست رسیده است، باید ظرف یکی دو هفته آینده حتما آن را به صد هزار تست برسانیم.
 

رعایت اصول قرنطینه 

آقای رحمانی فضلی گام سوم را قرنطینه عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات فعلی قرنطینه است و ما اصول خوب قرنطینه را به مردم آموزش ندادیم و برخی نیز جای مناسبی برای قرنطینه ندارند.
وی تصریح کرد: تدارکی دیده شده، دولت تصویب کرده و رئیس جمهور نیز آن را حمایت کرده که از مکان های مختلفی که در اختیار بخش خصوصی است، از جمله هتل ها و مسافرخانه ها و یا دستگاه های دولتی امکانات قرنطینه سازی را به مردم بدهیم، آنهایی که تست آنها مثبت می شود در آن مکان ها استراحت کنند.
 

ردیابی بیماران 

وزیر کشور همچنین درخصوص ردیابی بیماران کرونایی گفت: طرحی که وزارت بهداشت به کمک وزارت ارتباطات آماده کرده اند، تحت عنوان ”اپلیکیشن ماسک“ برای همه کسانی است که به نوعی تست آنها مثبت می شود، در داخل آن طرح ردیابی خواهیم کرد و با رصد مستمر آنها کنترل خواهند شد.
 

اقناع مردم ، کمک رسانه ها

آقای رحمانی فضلی همچنین بحث رسانه ها را نیز یکی از مهمترین مباحث اصلی در اجرای این طرح خواند و گفت: رسانه ها مبنا و اساس این کار هستند، وظیفه آنها فقط اطلاع رسانی نیست، حتما باید موضوع آموزش را مدنظر داشته باشند و مردم باید سبک زندگی کرونایی را آموزش ببینند.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه شهرهایی که در شرایط قرمز هستند تعطیل عمومی اعلام خواهیم کرد، افزود: اگر مردم آموزش نبینند به جای اینکه در خانه بمانند و تردد خود را کم نکنند، کماکان در خیابانها حضور داشته باشند، حتما نقض غرض خواهد بود.
وی در ادامه از رسانه ها خواست مثل همیشه که در تمام بحران ها در کنار هم بودند در این مقطع نیز در آگاه سازی، اقناع سازی، همراه سازی و همکاری مردم را کمک کنند.
آقای رحمانی فضلی به سختی های کنونی مردم اشاره کرد و افزود: مردم می دانند که همه اقداماتی که صورت می گیرد، برای این است که ما با جان مردم سر و کار داریم و نمی شود جان مردم با هیچ چیز دیگر مقایسه کرد.
 

مردم مثل همیشه یاری کنند 

وزیر کشور تصریح کرد: خواسته ما از همه مردم این است که همانگونه که ما را یاری دادند، اطمینان داشته باشند که با همه تلاش ها دولت، شخص رئیس جمهور، وزیر بهداشت، وزارت کشور و همه دستگاه ها پای کار آورده اند، تا بتوانیم ان شاء الله به مرحله ای که در قبل بودیم برگردیم که واقعا در دنیا ایران عملکرد خوبی از خود ارایه داد.
آقای رحمانی فضلی همچنین گفت: تاکید مجدد ما بر مبنای این کار بر سه امر کنترل و مدیریت ویروس که برعهده وزارت بهداشت است، همکاری مردم و سوم اطلاع رسانی، تبلیغات و آموزش است که برعهده رسانه هاست.
 

موفق طرح با اعمال نظارت جدی 

 
محدودیت‌های اخیر در صورت اجرای صحیح و نظارت مستمر بر اجرا، می‌تواند از تجمع‌های غیر ضروری جلوگیری و تا حدی از میزان ابتلای افراد به کووید ۱۹ جلوگیری کند.
نکته مهم این است که هر تصمیمی حداقل تا دو هفته بعد اثر خود را نشان می‌دهد و اگر تصمیمی گرفته شده باید نتیجه آن را به صورت مستمر در زمینه میزان ابتلا و بستری و فوتی‌ها بررسی کرد.
 
همه این‌ها در شرایطی است که تعداد جان باختگان کرونا در کشور از ۴۲ هزار نفر فراتر رفته است و باید با تصمیم‌های موثر و به موقع، روند افزایشی ابتلا و بستری و فوت به علت کرونا را متوقف کرد. اعمال محدودیت‌ها به هر حال تا حد زیادی فشارهایی به اقشار مختلف وارد می‌کند، اما در حال حاضر چاره‌ای جز این وجود ندارد که محدودیت‌های شدیدی اعمال شود تا پاییز ۹۹ به زمستان سخت تبدیل نشود.

 
نویسنده : برمک بیات 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

دکمه بازگشت به بالا