خبرخور

وزیر فرهنگ: جشنواره‌های فجر به جامعه اعتماد به نفس می‌دهند

به گزارش سه شنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در بازدید از دبیرخانه سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با بیان اینکه هنرهای تجسمی با رشته‌های مختلف و متنوع کار سختی را برای برگزاری جشنواره فجر داشته است، اظهار داشت: برگزاری این جشنواره نشان داد که جامعه همچنان پویایی خود را دارد.

وی افزود، برگزاری جشنواره‌های فجر خود یک نقطه مثبت است.
وی ادامه داد: اصحاب فرهنگ و هنر همیشه و حتی در شرایط سخت در کنار مردم بودند و حس خوب را به مردم منتقل کردند، این جشنواره‌ها می‌تواند از نظر روحی و روانی به جامعه اعتماد به نفس بدهد. البته تاثیرات شرایط کرونا در بخش‌های مختلف جشنواره‌های فجر تاثیر خود را خواهد داشت اما برگزاری آن شور و پویایی را به جامعه منتقل کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: رویدادهایی همچون جشنواره هنرهای تجسمی برای پیشرفت یا پس‌رفت شاخص‌هایی دارد که براساس آن می‌توان نمره‌گذاری کرد. جشنواره تجسمی نسبت به سایر جشنواره‌ها جوان‌تر است، اما با این ‌وجود شاخص‌هایی برای کیفیت‌سنجی جشنواره‌ها وجود دارد، در گام اول باید تعداد آثار ارسالی به جشنواره را دید که تعداد آثار ارسالی در جشنواره‌های گذشته نشان‌ دهنده روند روبه رشد جشنواره و کارهای هنری است.
صالحی یادآور شد: کیفیت آثار به عنوان شاخص دیگر در جشنواره تجسمی مهم است، آثارهای ارسالی و منتخب دوره‌های قبل جشنواره نشان می‌دهد که آثار ما روند خوبی در کیفیت داشته است و آثار تا چه اندازه هنرمندان را به خود ترغیب کرده باشد نیز مهم است، ترغیب هنرمندان به جشنواره سوژه‌های هنری را بیشتر و متنوع‌تر می‌کند، براساس تصمیمات جشنواره دایره شمول هنرمندان در چند دوره گذشته خوب بوده است.
وی آمایش‌های جشنواره تجسمی از منظر جنسیت، سن و گستره جغرافیایی را از دیگر شاخص‌های سنجش جشنواره هنرهای تجسمی دانست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: بحث مخاطبان در جشنواره هنرهای تجسمی از اهمیت زیادی برخوردار است، در واقع باید به گونه‌ای عمل کرد که مخاطبان بیشتری از این جشنواره استقبال کنند، البته برای این‌ کار باید فضاها بیشتر و در عین‌حال شرایط و زیرساخت‌ها را نیز فراهم ساخت.
صالحی با اشاره به موضوع اقتصاد جشنواره هنرهای تجسمی به عنوان یک امر بسیار مهم تصریح کرد: خوشبختانه در شاخص‌های فوق جشنواره تجسمی پیشرفت‌های خوبی داشته که این موضوع به اقتصاد هنر نیز کمک می‌کند، البته برای استمرار این موفقیت پس از سیزدهمین دوره جشنواره تجسمی فجر سریعا اساتید و دست‌اندرکاران این جشنواره باید یک برنامه‌ریزی خوب را برای چهاردهمین دوره داشته و پایان این جشنواره نباید نقطه پایانی این تیم خوب کاری از اساتید و دست اندرکاران باشد بلکه باید برای جشنواره چهاردهم برنامه‌یزی خوب داشت، زیرا آنچه به آیندگان تحویل می‌دهیم باید یک کارنامه خوب باشد.
در پایان این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای تجسمی با حضور در موزه هنرهای معاصر از تغییرات جدید در این موزه که چندی پیش مرمت و بازسازی آن به پایان رسید بازدید کرد.

به گزارش ایرنا، همزمان با فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بکارگیری همه ظرفیت های موجود در حوزه های فرهنگ،‌ هنر و رسانه می کوشد ضمن گرامیداشت این ایام، سهم خود را در دفاع و حفظ آرمان های انقلاب ایفا کند.
برگزاری جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی همزمان با جشن های مختلف پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران شامل فیلم، تئاتر،‌ موسیقی، شعر، تجسمی ، مد و لباس و اجرای برنامه های مختلف و متنوع کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و … از جمله این اقدامات و فعالیت ها به شمار می روند که همه ساله با استفاده از تجربیات دوره های مختلف پربارتر از گذشته علاوه بر تهران در سطح استانها و شهرستانها نیز برگزار می شوند.
در این میان اصحاب رسانه نیز همگام با دیگر اقشار مختلف جامعه و مردم علاوه بر عمل به رسالت خطیر اطلاع رسانی به افکار عمومی در فعالیت ها و جشن های انقلاب در دهه فجر حضور دارند. 
آنچه حائز اهمیت است اینکه بزرگداشت و زنده نگه داشتن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با آرمان ها و دفاع و تبیین دستاوردهای آن نه تنها در داخل بلکه در سطح بین المللی وظیفه آحاد ملت ایران اسلامی است تا هر سال در برگزاری شکوهمند این ایام کوشیده و پرچم این انقلاب را بالا نگه دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 4 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا