خبرخور

واکسن های داخلی امیدبخش هستند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیسی در ارتباط زنده تصویری با استودیو پخش خبر ۲۱ شبکه اول سیما درخصوص واکسن کرونا که توسط ستاد اجرای فرمان امام (ره) درحال ساخت است گفت: تا ۱۰ روز آینده مرحله اول انسانی این واکسن به پایان می رسد اگر سازمان غذا و دارو نتایج آزمایشهای این واکسن را تایید کند اوائل اسفند ماه، مرحله دوم آزمایش روی این واکسن آغاز خواهد شد.
او ادامه داد: با توجه به وضع اضطراری موجود در دنیا، مراحل ۲ و ۳ این بررسی ها امکان ادغام دارند، پس از ۴۵ روز ادغام و آغاز مرحله دوم و سوم آزمایش ها به اتمام خواهد رسید ودر صورت صدور تائیدیه سازمان غذا و دارو، در اواسط اردیبهشت مرحله تولید انبوه این واکسن آغاز خواهد شد.
رئیسی موثر واقع شدن واکسن ویروس کرونا ایرانی روی ۳ داوطلب که دارای ویروس جهش یافته انگلیسی بودند به عنوان خبری خوش اعلام کرد و افزود: در تولید این واکسن از نوعی ویروس غیرفعال شده بهره گیری شده که تا این لحظه موثر واقع شده است واکسنی که سرم سازی رازی در دست تولید دارد وارد فاز انسانی خواهد شد.
او در خصوص واکسنی که ایران و کوبا مشترکاً در دست تولید دارند گفت: واکسن فاستور بسیار امید بخش می باشد این واکسن فاز یک خود را درکوبا گذرانده و مراحل ۲ و ۳ را در ایران سپری خواهد کرد که پس از آن به تولید انبوه خواهد رسید.
او از امید بخش بودن واکسنی که در وزارت دفاع در حال بررسی و آزمایش است خبر داد و افزود: امیدواریم که این واکسن هم بتواند مجوز ورود به مرحله انسانی را دریافت نماید.
رئیسی گفت: در دنیا FDA و سازمان غذا و دارو متولی ارائه تائیدیه دارو و واکسن است در کشور ما هم اگر سازمان غذا و دارو واکسنی را تائید نماید برای ما حکم تائید نهایی را خواهد داشت.
دکتر شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو هم گفت: برنامه ریزی ما برای تامین واکسن از منابع داخلی بوده و هست.
او ادامه داد: با نیم نگاهی به واکسن های مورد تائید خارجی در صدد آن هستیم تا زمانیکه واکسن تولید داخلی خودمان آماده شود، برای کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر از تولیدات خارجی بهره گیری کنیم.
شانه ساز تصریح کرد: در این راستا بصورت روزانه، با وسواس فراوان درحال پیگیری و بررسی واکسن های تولید خارجی هستیم در این باره یکی از شروط ما اینست که واکسن مربوط در کشور مبد​أ به میزان وسیع مورد استفاده قرار گرفته باشد برای مثال واکسن روسی کرونا، به میزان ۱/۵ میلیون دُز در این کشور استفاده شده حتی بسیاری از کشورهای امریکای جنوبی و اروپایی متقاضی این واکسن هستند.
او ادامه داد: واکسن های موجود در دنیا، در ۲ دُز بصورت یک ماهه تزریق می شوند ما امیدواریم که این واکسن ها حداقل ۶ ماه ایمن زایی داشته باشد و بتواند فرد را مصون نگه دارد.
رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا هم گفت: در صورت ورود اولین محموله واکسن با در نظر گرفتن اولویت بندی های تعیین شده، پیش از پایان سال جاری مرحله اول تزریق را شروع می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفت =

دکمه بازگشت به بالا