خبرخور

نگاهی به ۱۴ دوره نقد و بررسی جریان تلاوت قرآن کشور در شورای عالی قرآن

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس پانزدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن از فردا سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه با موضوع «قرائت قرآن در جمهوری اسلامی پیشینه، آسیب‌شناسی و گام دوم» آغاز می‌شود.

پرداختن به ابعاد علمی و عملی موضوعات مرتبط با امر قرائت، حفظ و نغمه‌های دینی، یکی از حوزه‌های مأموریتی شورای عالی قرآن است که از اوایل دهه هشتاد تاکنون در قالب برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی باحضور استادان، قاریان، حافظان، پژوهشگران و صاحب نظران قرآنی کشورمان و اساتید برخی کشورهای دیگر، دنبال شده است.

این نشست‌ها از سال ۱۳۸۲ کار خود را آغاز کرد و در این سال با رویکرد آموزش، نقد و تحلیل تلاوت با اجرای قاریان و گروه‌های تواشیح و با حضور محمد هلباوی از مصر برگزار شد.

نشست دوم سال ۱۳۸۳ با موضوع نقد و تحلیل جریان تلاوت در کشور و با حضور اساتید مرحوم شحات محمد انور و احمد محمد عامر، قاریان برجسته جهان اسلام برگزار شد

سومین نشست، سال ۱۳۸۴ با موضوع آموزش، نقد و تحلیل تلاوت و اجرای قاریان و گروه‌های تواشیح، با حضور شیخ محمد طوخی، قاری و مؤذن مصری برگزار شد

نشست چهارم شورای عالی قرآن سال ۱۳۸۶ با هدف آموزش فنون تلاوت، ابتهال و تواشیح و حضور احمد عیسی معصراوی و شیخ عبدالتواب بساتینی، از مصر برگزار شد.

پنجمین نشست سال ۱۳۸۷ با موضوع آموزش و نقد و تحلیل تلاوت و با حضور فرج‌الله الشاذلی، قاری مصری برگزار شد.

نشست ششم سال ۱۳۸۸ با موضوع آموزش، نقد و تحلیل تلاوت، اجرای قاریان، مبتهلان و گروه‌های تواشیح و حضور محمد هلباوی، قاری و مبتهل مصری برگزار شد.

هفتمین نشست تخصصی سال ۱۳۸۹ با موضوع آموزش علوم و فنون قرائت برگزار شد.

نشست هشتم، سال ۱۳۹۱ با موضوعات بررسی خاستگاه اصطلاحات تجویدی و خشوع در تلاوت

نهمین نشست، سال ۱۳۹۲ با موضوعات تبیین ویژگی‌های تلاوت استادانه و مبانی آن، مفاهیم و راهکارهای توسعه حفظ قرآن کریم برگزار شد.

نشست دهم شورای عالی قرآن سال ۱۳۹۳ با موضوع تبیین تلاوت استادانه و حضور رحیم‌پور ازغدی برگزار شد.

یازدهمین نشست، سال ۱۳۹۴ با موضوع بررسی موضوعات فقه قرائت و مهندسی قرائت با حضور شیخ طه محمد عبدالوهاب، قاری مصری برگزار می‌شود.

نشست دوازدهم، سال‌ ۱۳۹۵ با موضوع بررسی بایدها و نبایدهای تواشیح و ابتهال با حضور رضوان درویش، از سوریه برگزار شد.

سیزدهمین نشست شورای عالی قرآن سال ۱۳۹۶ با هدف بررسی ویژگی‌های هنری و الزامات علمی و عملی تلاوت ترتیل با حضور چهره‌هایی چون محمد فهمی عصفور از مصر برگزار شد.

چهاردهمین نشست نیز سال ۱۳۹۷ با رویکرد ارتقا و تحلیل جریان دعا، اذان و ترتیل در کشورمان با حضور چهره‌های داخلی برگزار شد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا