خبرخور

نمایش منتخب مستندسازان شیلی در جشنواره سینما حقیقت

شیلی از کشورهای صاحب‌نام در عرصه مستندسازی است که فیلمسازان مطرحی نظیر پاتریشیو گازمن را به سینمای جهان معرفی کرده است.

در این دوره‌ سینماحقیقت که بخش بین‌الملل آن به صورت غیررقابتی و در قالب نمایش‌های برخط (آنلاین) برگزار می‌شود، منتخبی از بهترین آثار مستندسازان برجسته شیلیایی به نمایش درمی‌آید.

شیلی chile کشوری واقع در قاره آمریکای جنوبی و پایتخت آن سانتیاگو است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی شیلی و منطقه‌ آمریکای لاتین، به اوایل دهه‌ ۷۰ میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که سالوادور آلنده در نوامبر ۱۹۷۰ در انتخابات سراسری این کشور پیروز و رئیس‌جمهور شیلی شد، اما با کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ و حمله نیروهای ارتش به رهبری آگوستو پینوشه به کاخ رسایت جمهوری (پالاسیو لاموندا) کشته شد. این کودتا تاثیر شگرفی بر تاریخ این کشور و روند جنگ سرد گذاشت.

امروزه کشور شیلی با توجه به رشد اقتصادی و توسعه پایدار در شاخص‌هایی همانند سرانه ملی، تجارت و اقتصاد آزاد و… یکی از باثبات‌ترین کشورهای منطقه آمریکای لاتین بشمار می‌آید.

‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه ۱۳۹۹ و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا