خبرخور

«نظماهنگ قرآن؛ ائتلاف لفظ و معنا در کلام وحی» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، کتاب نظماهنگ قرآن؛ ائتلاف لفظ و معنا در کلام وحی پژوهشی است به قلم دانشیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات دانشگاه تهران، در چهار فصل نظماهنگ زبان قرآن را به عنوان آیتِ مستقیمی از جانب خداوند از منظر سازگاری دقیق لفظ و معنا و نظم و انسجامی درونی و منطبق بر قواعد زیباشناسانه زبان عربی، مورد بررسی قرار داده است.

وی معتقد است: «آهنگ» در هر زبان از جمله خصوصیاتی است که از کمیت وکیفیت ترکیب حروف آن زبان پدید می‌آید و نیز می‌گوید: «تمام علم و آگاهی‌نامه خداوند، همین قرآن است و تمام این قرآن، همین اعجاز زبان‌اش است و نه چیز دیگری. این زبان، سازه‌ای است عظیم. که از لحاظ هنر، جمال و فن، مانند عمارتی منحصر به فرد است که هیچ نظیری پیش و پس از خود ندارد و ما همچنان در مسیر کشف قواعد آن، در ابتدای راه هستیم.»

ابوالفضل خوش‌منش، نویسنده کتاب «نظماهنگ قرآن؛ ائتلاف لفظ و معنا در کلام وحی»

این کتاب از منابع متعدد داخلی و خارجی بهره جسته که سبب تقویتِ محتوا و استنادات اثر شده است.

 کتاب در چهار فصل‌ با عناوین «مقصود از نظماهنگ زبان قرآن و هدف از بررسی آن»؛ «مقوّمات و آثار آهنگ نظم و نثر»؛ «تأثیر آوای حروف»؛ و «بیان نمونه‌های قرآنی و بیانی از نظماهنگ قرآن در آینه آیات و سُور»، در ۲۴۰ صفحه رهاورد تازه مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) در سال ۱۳۹۹ برای علاقه‌مندان حوزه علوم قرآن و حدیث و هنرپژوهان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا