خبرخور

نخستین‌های تاریخ هنر؛ از نقاشی ۴۴ هزارساله تا عکاسی ۱۹۴ ساله

 به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، هنر یکی از ویژگی‌های تعریف‌کننده انسان است و هنرآفرینی از مهارت‌های منحصربه‌فرد نوع بشر محسوب می‌شود. آفرینندگان نخستینِ هنر‌هایی همچون نقاشی، داستان و موسیقی، انسان‌های ماقبل تاریخ بوده اند؛ یعنی زمانی که هنوز نوشتن ابداع نشده بود. از آن زمان تاکنون، هر فرهنگ نسخه‌های خاص خود را از هنر توسعه داده است. در این مطلب شما را با قدیمی‌ترین نسخه موجود از انواع مختلف هنر، آشنا می‌کنیم.

نقاشی؛ ۴۴ هزار سال قبل

نقاشی از یک حیوان که بر دیوار غاری در جزیره سولاوسی اندونزی کشف شده است، ۴۴ هزار سال قدمت دارد. این اثر هنری صحنه شکار یک بوفالو را به وسیله موجوداتی که نیمی انسان و نیمی حیوان هستند و نیزه و احتمالا طناب در دست دارند، نشان می‌دهد. گروهی از پژوهشگران تاریخ هنر معتقدند این نقاشی احتمالا قدیمی‌ترین نقاشی ثبت‌شده در جهان است.

طراحی؛ ۷۳ هزار سال قبل

به گفته دانشمندان، قدیمی‌ترین طراحی جهان روی قطعه سنگی کوچک در غار بلومبوس در سواحل آفریقای جنوبی کشف شده است. محققان می‌گویند این اثر که حدود ۷۳ هزار سال قدمت دارد، اولین شواهد به‌دست‌آمده از هنر انتزاعی است. خالق این نقش که شامل خطوط ضربدری می‌شود، احتمالا از چیزی مثل یک «مدادشمعی اخرا» استفاده کرده است.

مجسمه؛ ۴۰ هزار سال قبل

تندیس «انسان-شیر» که در سال ۱۹۳۹ در جنوب‌غرب آلمان کشف شد، قدیمی‌ترین مجسمه کشف‌شده در جهان است. این مجسمه ۳۱ سانتی‌متری که از عاج ساخته شده، یک انسان را با هیکل و سر شیر نشان می‌دهد. قدمت این مجسمه ۴۰ هزار سال تعیین شده است.

نمایش؛ ۲۴۹۲ سال قبل

قدیمی‌ترین نمایشنامه کامل به‌جامانده در جهان، «ایرانیان» نام دارد که در سال ۴۷۲ قبل از میلاد به اجرا درآمد. نویسنده این نمایش تراژدی، آیسخیلوس، نمایشنامه نویس مشهور یونانی است. نمایش، چهار شخصیت دارد و داستان آتوسا را که مادر فرمانروای هخامنشی است، روایت می‌کند. مضمون نمایشنامه این است که حتی قدرتمندترین ملت‌ها نیز می‌توانند در اثر تهاجم نابود شوند.

عکس؛ ۱۹۴ سال قبل

اولین عکس جهان که از طریق چیزی شبیه دوربین عکاسی گرفته شده است، در سال ۱۸۲۶ توسط عکاس فرانسوی «ژوزف نیسه فور نیپس» به ثبت رسید؛ او این عکس را طی هشت ساعت، با فرایندی که آن را «هلیوگرافی» نامید، ثبت کرد. این عکس که «نمای پنجره در لوگراس» نام دارد و نیپس آن را از طبقه دوم خانه خود گرفت، حیاط و ساختمان‌های داخلی املاک او را نشان می‌دهد.

 

منبع: خراسان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 4 =

دکمه بازگشت به بالا