خبرخور

نحوه محاسبه و پرداخت حق جذب سرآمدی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

بنحوه محاسبه و پرداخت حق جذب سرآمدی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاده گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، آقای علی جهان با تشریح مصوبه اخیر هیئت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر «طرح حق جذب سرآمدان علمی»، گفت: با عنایت به رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص حمایت از سرآمدان علمی دانشگاه، شیوه‌نامه محاسبه و پرداخت حق جذب سرآمدی اعضای هیئت علمی دانشگاه برای توجه به دستاورد‌های کیفی کوتاه‌مدت و بلندمدت، روز گذشته در جلسه هیئت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب رسید.
وی ادامه داد: تصویب این شیوه‌نامه به منظور افزایش انگیزه اعضای هیئت علمی برای افزایش کیفیت تولیدات علمی در مسیر انجام پژوهش‌های تأثیرگذار و ارتقای جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی انجام شد.
مدیرکل امور کتابخانه‌ها، مجلات، انتشارات علمی و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مشمولان دریافت حق جذب سرآمدان علمی، گفت: اعضای هیئت علمی که با توجه به تخصص خود و در چارچوب ضوابط هیئت حمایت از کرسی‌های نوآوری و نظریه‌پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی، کرسی نوآوری و نظریه‌پردازی موفق برگزار کرده‌اند، می‌توانند از این حق جذب بهره‌مند شوند.
مدیرکل امور کتابخانه‌ها، مجلات، انتشارات علمی و علم‌سنجی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: آن دسته از اعضای هیئت علمی که بتوانند در مجلات یک درصد اول فهرست موضوعی مقالات خود را به چاپ برسانند یا تولیدات علمی آن‌ها به دلیل کیفیت بالا در لیست مقالات پراستناد Highly Cited پایگاه کلاریویت آنالیتیکس (Web of Science) قرار گیرد نیز مشمول دریافت این حق جذب خواهند بود.
آقای جهان با بیان اینکه اعضای هیئت علمی دارای شاخص h اسکوپوس بالا نیز از این طرح بهره‌مند خواهند شد، گفت: اعضای هیئت علمی که بتوانند براساس اعلام سالانه پایگاه کلاریویت آنالیتیکس در لیست دانشمندان یک درصد برتر جهان (Highly Cited Researcher) قرار گیرند و آن دسته از اعضای هیئت علمی که جوایز معتبر ملی و بین‌المللی نظیر جایزه مصطفی (ص)، خوارزمی، فارابی، مدال فیلدز (Fields Medal) در حوزه ریاضیات و جایزه نوبل (Nobel Prize) در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات، اقتصاد و صلح، به آن‌ها تعلق گیرد نیز مشمول دریافت حق جذب خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: اعضای هیئت علمی که در مجلات اصلی Nature با ISSN:۰۰۲۸-۰۸۳۶ و Science با ISSN:۰۰۳۶-۸۰۷۵ به عنوان نویسنده مسئول یا اول، مقاله علمی منتشر کنند نیز شامل این طرح خواهند بود.
مدیرکل امور کتابخانه‌ها، مجلات، انتشارات علمی و علم‌سنجی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: حق جذب سرآمدی براساس مجموع موارد امتیازآور و براساس ارزیابی نهایی اداره کل امور کتابخانه‌ها، مجلات، انتشارات علمی و علم‌سنجی محاسبه شده و در قالب پرداخت جداگانه‌ای به صورت سه ماه یک بار برای یک سال تا سقف حداکثر ۵۰ میلیون ریال محاسبه و پرداخت خواهد شد.
آقای جهان با تأکید بر اینکه پرداخت حق جذب صرفاً برای یک سال است و به صورت سه ماه به سه ماه پرداخت می‌شود، گفت: در صورت امتیازآوری مجدد اعضای هیئت علمی، این طرح برای یک سال دیگر قابل تکرار خواهد بود. در صورت اخذ امتیاز مجدد، این پرداخت مطابق آئین‌نامه قابل انجام است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 1 =

دکمه بازگشت به بالا