خبرخور

نائینی: پژوهشگران مقاومت حافظان میراث یک ملتند

گزارش ایکنا از اختتامیه دوسالانه آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار ایکنا، آیین اختتامیه اولین دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت با عنوان جایزه سردار شهید قاسم سلیمانی صبح امروز ۱۴ بهمن با حضور سردار سرلشکر باقری؛ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سیدرحیم صفوی؛ رئیس پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار فدوی؛ جانشین فرماندهی کل سپاه و رئیس هیئت مدیره مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سردار کارگر؛ رییس بنیاد حفظ آثار  و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و جمعی از فرماندهان کشوری و لشکری، نویسندگان و شاعران در تالار خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی برگزار شد.

سردار علی نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در این مراسم گفت: مراسم انتخاب آثار برتر پژوهشی یکی از برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که تجربه مشابه قبلی آن، مراسم دو سالانه انتخاب کتاب و فیلم دفاع مقدس و مقاومت است. ایده این مراسم همزمان با هفته پژوهش ۱۳۹۸ توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مطرح و در نشست اولیه با حضور یک صد نفر از پژوهشگران و مدیران مراکز مطالعاتی حوزه دفاع مقدس و مقاومت ابعاد آن مورد بررسی و استقبال قرار گرفت.

وی افزود: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تجربه‌ای نزدیک به ۴۰ سال کار اسنادی و پژوهشی در ضبط، جمع‌آوری، سازماندهی و گویاسازی اسناد دفاع مقدس و ایجاد یک گنجینه بزرگ و منحصربه‌فرد و سپس انجام پژوهش‌های تاریخی و تولید آثار منحصربه‌فرد با بهره‌گیری از منابع دست اول، به عنوان مرجع مهمی در تحقیقات جنگ، توفیق و افتخار دارد تا در چهل و دومین فجر انقلاب اسلامی و با یاد و نام سردار دلها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اولین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی را اجرا و اختتامیه آن را با حضور شما عزیزان برگزار کند.

سردار نائینی ادامه داد: هدف اصلی انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت «جایزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» بررسی دستاوردهای علمی و پژوهشی در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت و تجلیل از پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برجسته در چهل سالگی دفاع‌مقدس و انتخاب بهترین کتب پژوهشی و رساله‌های دکتری در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت در دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ است. جمع‌آوری آثار و پژوهش‌های موجود و تحلیل کارهای انجام شده، احصای نیازهای پژوهشی جدید، گسترش تجربه‌های علمی، تعامل و همکاری میان پژوهشگران و مراکز اسنادی و تحقیقاتی، تقویت فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت هدف‌های دیگر این برنامه است.

وی تصریح کرد: پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت نه تنها تولیدکنندگان قدرت نرم و عمق‌بخشی به تفکر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هستند بلکه با مجاهدت‌های خود از حافظه و میراث تاریخی یک ملت بزرگ حراست می‌کنند. علاوه بر این در شرایط فعلی پژوهشگران، افسران و فرماندهان مقابله با جنگ شناختی و تحریف هستند. جنگ‌ها در دنیا مبدأ تحولات هستند. دفاع مقدس از مبانی معرفتی و رویکرد اجتماعی برخوردار و به تعبیری گنج است. تنها با پژوهش، استخراج این گنج معنی دارد. به عبارتی پژوهشگران تولیدکنندگان ثروت ملی هستند.

وی در ادامه بیان کرد: بررسی آثار کنونی در حوزه دفاع مقدس گویای این مطلب است که نمی‌توان از بسیاری از آثار تولید شده به عنوان آثار معیار و مستند برای ترسیم کامل شرایط محیطی و تاریخی که در آن حماسه، عزت و شرف شکل گرفت، نام برد. به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب و به رغم مجاهدت‌های موجود فاصله بسیار زیاد است. اگر پژوهش‌های هدفمند و به موقع انجام نشود به طور قطع به تعبیر مقام معظم رهبری هرچه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور شدیم دست‌های تحریف فعال‌تر خواهد شد. از این جهت باید گفت، پژوهش در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت کار جهادی و انقلابی است.

سردار نائینی افزود: آثار موجود منتشر شده نشان می‌دهد که بعد احساسی، عاطفی و حماسی دفاع مقدس در قالب ادبیات جنگ در این چهل سال مورد توجه بیشتر بوده و به پژوهش، تحقیق و تحلیل بعنوان یک ضرورت کمتر توجه شده است؛ به همین جهت است که براساس داده‌های آماری موجود کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری از میان ۱۹ هزار و پانصد عنوان کتاب منتشر شده با موضوع دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق، اگر بخواهیم در میان این آثار، برای منابع پژوهشی آمار جداگانه‌ای بدهیم می‌توان گفت ۳۵۰۰ عنوان آن یعنی ۱۸ درصد اثر پژوهشی هستند. خوشبختانه امروز مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس توانسته نظام جامع موضوعات پژوهشی را در چارچوب مراحل و مقاطع دفاع مقدس آماده و در اختیار پژوهشگران قرار دهد. دستاوردهای دو سالانه پژوهش می‌تواند به تکمیل آن کمک کند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ادامه بیان کرد: نظام جامع موضوعات پژوهشی دفاع مقدس در مراسمی جداگانه با حضور پژوهشگران رونمایی و ارائه خواهد شد. همچنین سامانه خدمات اسنادی به پژوهشگران و تولیدکنندگان آثار هنری و ادبی به عنوان زیر ساخت حمایتی در مرکز فراهم است. در دوره اول تمرکز این برنامه بر رساله‌های دانشگاهی و کتب پژوهشی بود. در دوره‌های بعدی می‌توان مقالات برتر پژوهشی را مورد توجه قرار داد. همچنین می‌توان قلمرو شناسایی و معرفی آثار و عملکرد نهادهای مطالعاتی در حوزه بین‌الملل در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت را بیشتر مورد توجه قرار داد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 12 =

دکمه بازگشت به بالا