خبرخور

مقابله به مثل اصل قرآنی است / وقاحت دشمن؛ نتیجه دیپلماسی التماس

آیت‌الله رشاد در واکنش به ترور شهید فخری‌زاده:

مقابله به مثل، اصل قرآنی است/ وقاحت دشمن؛ نتیجه «دیپلماسی التماس»به گزارش ایکنا، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، هشتم آذرماه، در درس خارج خود ضمن محکوم کردن ترور حاج محسن فخری‌زاده، گفت: خبر هولناک و تأسف‌برانگیز ترور ناجوانمردانه دانشمند برجسته فیزیک هسته‌ای کشور، سردار پرافتخار، دکتر محسن فخری‌زاده، آن هم در محدوده پایتخت کشور، بسیار بسیار نگران‌کننده است. این حادثه تلخ، هشدار بزرگی است؛ هشدار انتقال میدان نبرد و میدان کارزار به داخل مرزهای جمهوری اسلامی است. این واقعه نشان می‌دهد وقتی به جای نبرد عادلانه، عاقلانه، قهرمانانه و مقتدرانه با دشمن، به برخورد ضعیف و از موضع ضعف، ذلیلانه و ملتمسانه روی می‌آوریم، نباید انتظار نتیجه‌ای جز این را داشته باشیم.

این استاد خارج حوزه‌های علمیه ضمن اشاره به کلام امیر مومنان در دعوت به جهاد و قتال با کافران، افزود: در این کلام امیرالمومنین علی علیه‌السلام در خطبه ۲۷ نهج‌البلاغه که در اواخر عمر شریف خویش بعد از وقوع سه جنگ و سستی نیروها بیان داشته که فرمودند: «أَلَا وَ إِنِّی قَدْ دَعَوْتُکُمْ إِلَى قِتَالِ هَؤُلَاءِ الْقَوْمِ لَیْلًا وَ نَهَاراً وَ سِرّاً وَ إِعْلَاناً، وَ قُلْتُ لَکُمُ اُغْزُوهُمْ قَبْلَ أَنْ یَغْزُوکُمْ؛ فَوَاللَّهِ مَا غُزِیَ قَوْمٌ قَطُّ فِی عُقْرِ دَارِهِمْ إِلَّا ذَلُّوا؛ فَتَوَاکَلْتُمْ وَ تَخَاذَلْتُمْ حَتَّى شُنَّتْ عَلَیْکُمُ الْغَارَاتُ وَ مُلِکَتْ عَلَیْکُمُ الْأَوْطَانُ. (نهج‌البلاغه: خ ۲۷) «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ، تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ، وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لاتَعْلَمُونَهُمُ، اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ؛ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ»(الأنفال: ۶۰)

قاعده مقابله به مثل

وی با اشاره به قاعده‌ مقابله به مثل، افزود: قرآن فرموده «فَمَنِ اعْتَدی‏ عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدی عَلَیْکُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقینَ» (بقره: ۱۹۴)؛ أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّ الْجِهَادَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْجَنَّهِ فَتَحَهُ اللَّهُ لِخَاصَّهِ أَوْلِیَائِهِ وَ هُوَ لِبَاسُ التَّقْوَى وَ دِرْعُ اللَّهِ الْحَصِینَهُ…؛ بی‏ تردید جهاد دری است از درهای بهشت که خداوند به روی ویژگان از دوستانش برگشوده است. آری، جهاد لباس برازنده پاکدامنی و پرهیزکاری، و زره امان بخش الهی، و سپر محکم اوست. آن کس که از جهاد بگریزد خداوند تن‏پوش ذلّت بر او پوشانَد، و در طوفان فتنه و بلا سقوط کند، و در زیر چکمه فلاکت خرد و زبون شود، و عقل خود را از دست دهد، و به کیفر فرار از جبهه، حق از او روی گردانَد، و سختی و مشقّت بر او فرود آید، و عدالت از او روی بر تابد. آگاه باشید که من شب و روز، و آشکار و نهان شمایان را به نبرد با اینان فراخواندم و گفتم پیش از آنکه به جنگتان آیند به جنگشان روید.

وی افزود: در این حوادث نیز نیروها به فرمان آن بزرگوار وقعی ننهادند که فرمود باید دفاع کنیم باید هجوم کنیم، بهترین دفاع تهاجم است و اگر تهاجم نکنیم به ما تهاجم خواهد شد و تا زمانی که در موضع ضعف هستیم در موضع دفاع هستیم از حمله دشمن در امان نخواهیم بود. می‌فرمایند که من شب و روز و پنهان و آشکارا شما را به قتال با معاویه و حکام شام دعوت کردم و به شما گفتم که باید با اینها بجنگیم؛ کسی اگر دشمن را به درون مرزها راه داد و خواست درون مرزها امنیت ایجاد کند و با آنها مقابله کند ذلیل خواهد شد؛ کلام معروف حضرت امیر(ع) در اینجاست که می‌فرمایند: اگر مرد مسلمان غیرتمندی از شنیدن خبر تعدی به زن مسلمان، و تعدی به زن کافر در پناه اسلام بمیرد نباید او را سرزنش کرد و چه بسا باید به او آفرین گفت. علی(ع) می‌فرمایند به غیرت من برخورد و هرکه غیرت دارد باید به غیرت او بر بخورد.

ردپای تفاهم رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی

آیت‌الله رشاد با مطالبه از دستگاه های اطلاعاتی برای پیگیری این این فاجعه گفت: نتانیاهو نخست وزیر رژیم جعلی، غاصب و سفاک و کودک‌کش اسرائیل با ولیعهد مزدور یهودی‌صفت، بلکه یهودی‌نسب سعودی ملاقات و تفاهم می‌کنند و به این سرعت تفاهم خود را عملیاتی می‌کنند. این عملیات نشان از هم نوع ترورهای صهیونیستی دارد هم نوع ترورهای سعودی و تکفیری؛ گونه عملیات حکایت از این دارد که سعودی‌ها و صهیونیست‌ها با هم تفاهم و تعامل کرده و این فاجعه بزرگ را آفریدند. نوع عملیات دو وجهی است، هم به گونه‌ای است که صهیونیست‌ها شیوه دارند و هم به گونه تکفیری‌ها و سعودی‌ها. صهیونیست‌ها آنچنان عملیات می‌کنند که بتوانند فرار کنند و طراحی عملیاتشان به نحوی است که بتوانند از صحنه بگریزند. شیوه تکفیری‌ها و سعودی‌ها انتحاری است و در این عملیات هر دو شیوه به کار گرفته شده است و اسف‌بار است که دستگاه‌های اطلاعاتی ما نتوانستند این قضیه را کنترل کنند و تاسف بارتر آن خواهد بود که بعد از این واقعه و فاجعه نیروهای ما نتوانند این عناصر را دستگیر کنند و نیروهای ما انتقام سخت نگیرند و با دشمن مقابله به مثل نکنند.

انتقام سخت خواسته امروز همه ایرانیان

رشاد تصریح کرد: امروز خواسته اساسی ملت انتقام سخت و مقابله به مثل است. ما که دسترسی‌های فراوانی داریم؛ ما که در نقاط حساس و خطیر رژیم‌صهیونیستی و رژیم سعودی و یهودی‌صفت، حضور داریم؛ ما که می‌توانیم مستقیماً به آنها ضربه بزنیم چرا انتقام‌ نگیریم؟ این یک خواسته ملی و تقاضای عمومی است که باید انتقام سخت گرفته بشود. باید مقاتله کرد: «وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ: در مقام مبارزه با آن کافران خود را مهیا کنید و تا آن حد که بتوانید از آذوقه و تسلیحات و آلات جنگی و اسبان سواری زین کرده برای تهدید و تخویف دشمنان خدا و دشمنان خودتان فراهم سازید. سوره مبارکه انفال /۶۰».

وی تأکید کرد: اینکه آنها دانشمندان هسته‌ای ما را مورد حمله قرار می‌دهند و درصدد نیستند که دیپلمات‌های ما را مورد هجوم قرار دهند این نشان می دهد که نقطه ضعف دشمن در این نقطه است و نقطه قوت ما از اینجا فراهم می‌شود. به هر حال باید تاسف خورد که چنین فجایعی را شاهد هستیم و در عین اقتدار و در اوج اقتدار چنین مظلوم هستیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهار =

دکمه بازگشت به بالا