دست‌نوشتهدین و مذهبزکات العلم نشرهموضوعاتوبلاگ

معرفی سیر مطالعاتی «عقاید و کلام اسلامی» و «تاریخ اسلام»

مطلوب این است که اگر کسی می‌خواهد در رشته‌ای مطالعه کند، زیر نظر یک استاد، مطالعه‌ی خود را آغاز کند تا بتواند در طی مسیر مطالعه، اشکالات و سوالات احتمالی خود را از او بپرسد و مشکلات علمی خود را از طریق او حل کند.

اما گاهی به دلایل مختلف این مهم دست نمی‌دهد و دسترسی به استاد در رشته‌ای خاص می‌تواند مشکل باشد. شاید در این‌گونه موارد کار درست این باشد که طالب علم یک سیر مطالعاتی دقیق که زیر نظر استاد یا اساتیدی خبره طراحی و معرفی شده را پی بگیرد و اشکالات و سوالات خود را بایگانی کند تا وقتی به استاد دست یافت با او مطرح کند.

اگر به مطالعه‌ی علم کلام -که بعداً درباره‌ی اهمیت آن خواهم گفت- و تاریخ اسلام -که این نیز از اهمیت ویژه برخوردار است- علاقه دارید و مثل دسته‌ی اول به هر دلیلی دسترسی به استاد ندارید و تا امروز نتوانسته‌اید یک سیر مطالعاتی خوب در این دو مورد پیدا کنید، بنده خبر خوشی برایتان دارم.

معاونت تهذیب مرکز مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی قم در یک خوش‌سلیقه‌گی دو سیر مطالعاتی در دو عنوان مذکور -اولی زیر نظر تعدادی از اساتید کلام و دومی زیر نظر استاد مهدی پیشوایی- تهیه و ارائه کرده است تا علاقه‌مندان بتوانند از آن استفاده کنند.

هر دو سیر مطالعاتی از ساده به سخت و در سه سطح تدوین شده است که هر کس بنا به علاقه و احتیاج خود می‌تواند از سطح اول که آشنایی با کلیات و مسائل اصلی است تا سطح سوم که تقریباً یک مطالعه‌ی تخصصی است پیش برود. از دیگر مزایای این دو سیر مطالعاتی وجود یک کتاب‌شناسی مختصر از کتبی که در آن‌ها معرفی شده، است که در آخر کتاب و در بخشی مجزا آمده است. همینطور گفته شده است که کتاب‌ها چاپ کدام انتشارات است و می‌توان آن‌ها را از کجا تهیه کرد.

از آنجایی که بنده برای پیدا کردن این دو سیر مطالعاتی که هر کدام در قالب کتابی مستقل چاپ شده است،  پوستم کنده شد ، این دو کتاب که به صورت فایل PDF نیز ارائه شده است را برای راحتی دوستان عزیز در اینجا قرار می‌دهم تا علاقه‌مندان احتمالی، برای یافتن این دو اثر آواره‌ی اینترنت نشوند.

دوست دارم هر کدام از آثار معرفی شده در این دو سیر مطالعاتی را به صورت کتاب صوتی -با توجه به مزایا و گرایشی که در بین اهل مطالعه به این نوع کتاب وجود دارد- آماده و ارائه کنم. از شما چه پنهان قدم اول را هم برداشتم، امیدوارم بتوانم ادامه بدهم. اگر دوست داشتید کتاب صوتی هر کدام از کتاب‌های معرفی‌شده در این دو اثر را داشته باشید هر از چندگاهی به کتاب‌خانه‌ی صوتی کیمیا سر بزنید، شاید آماده و تقدیم شده باشد.

یاعلی

 

دریافت

عنوان: سیر مطالعاتی اعتقادات و کلام اسلامی

حجم: ۱.۲۳ مگابایت

دریافت

عنوان: سیر مطالعاتی تاریخ اسلام

حجم: ۱.۰۷ مگابایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا