خبرخور

معرفت و عمل به دین لازمه آمادگی برای ظهور است

معرفت و عمل به دین لازمه آمادگی برای ظهور است/ مفهوم خاتمیتبه گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، امروز، پنجم آذرماه در ادامه مباحث تفسیری سوره فرقان، با بیان اینکه یکی از شماتت‌های کفار به پیامبر این بود که قرآن چرا یکباره نازل نشده است، به آیه ۳۲ «وَقَالَ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْلَا نُزِّلَ عَلَیْهِ الْقُرْآنُ جُمْلَهً وَاحِدَهً کَذَلِکَ لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤَادَکَ وَرَتَّلْنَاهُ تَرْتِیلًا» اشاره کرد و گفت: براساس این آیه، یکی از دلایل اینکه قرآن به تدریج نازل شده آن است که قلب پیامبر(ص) آرام بگیرد و تثبیت شود و بتواند سختی وحی را تحمل کند.

وی با اشاره به آیه ۳۳ «وَلَا یَأْتُونَکَ بِمَثَلٍ إِلَّا جِئْنَاکَ بِالْحَقِّ وَأَحْسَنَ تَفْسِیرًا»، افزود: علامه در تفسیر آیه آورده است که مراد این است که آنچه در ادیان قبل آمده، تحریف شده است؛ یعنی طوری تغییر یافته که انسان محقق و منصف نمی‌تواند حقیقت را به دست آورد. دیدگاه ایشان همان است که در مقدمه نظریه اندیشه مدون به تفصیل آورده‌ایم.

آیت‌الله هادوی تهرانی بیان کرد: ما در مقدمه نظریه اندیشه مدون بیان کردیم که هر دینی نسبت به دین قبلی دو کارکرد دارد؛ یکی تکمیلی و دیگری تصحیحی؛ این ماجرا تا جایی ادامه دارد که کاملترین دین بیاید و مصون از تحریف باشد. ما معتقدیم اسلام کامل‌ترین دین و مصون از تحریف است و چون قرآن در اختیار ما هست، حقایق اصلی دین برای هر انسان منصفی در هر زمانی قابل تحصیل است.

وی اضافه کرد: تفاسیر غلط از اسلام شده و زیاد هم بوده است و گاهی آن‌قدر این تفاسیر غلط ریشه دوانده که فهم حقیقت برای یک انسان معمولی مشکل است، اما انسان قرآن‌پژوه و عالم می‌تواند حقیقت مطلب را به دست آورد. بنابراین جئناک بالحق، جنبه تکمیلی و احسن تفسیراً جنبه تصحیحی دارد.

استاد حوزه با بیان اینکه معنای خاتمیت این نیست که این آخرین دین است، بلکه دینی است که بعد از آن هرگز زمینه و مجالی برای دین دیگر وجود ندارد و هرگز نه کتاب و نه پیامبری فرستاده می‌شود، افزود: البته اهل بیت مفسران قرآن هستند و تفسیر آنها برای ما حجت است و امام هم همان احکام پیامبر و همان قرآن را تفسیر خواهند کرد، گرچه در روایات هست که در دین آن‌قدر تحول رخ خواهد داد که وقتی امام حقیقت دین را بیان فرمود، تصور می‌کنند دینی جدید است، در حالی که حلال و حرام پیامبر تا قیامت همان است. 

استاد سطح عالی حوزه با اشاره به آیه «الَّذِینَ یُحْشَرُونَ عَلَى وُجُوهِهِمْ إِلَى جَهَنَّمَ أُولَئِکَ شَرٌّ مَکَانًا وَأَضَلُّ سَبِیلًا»، تصریح کرد: براساس این آیه، کفاری که دائما به پیامبر معترض هستند و لجاجت می‌ورزند، با صورت در آتش جهنم می‌افتند و به لحاظ مکان بدترین موقعیت را در جهنم دارند و بدترین مسیر را در دنیا و بدترین سرنوشت را در آخرت برای خود رقم زده‌اند.

وی با تأکید بر آماده شدن برای ظهور امام زمان(عج)، اظهار کرد: آمادگی برای ظهور این است که ما ایمان خودمان را کامل و معرفت نسبت به نبی و ائمه(ع) به خصوص امام زمان(عج) به دست آوریم و در مسیر فهم و عمل به معارف دینی تلاش بیشتری داشته باشیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =

دکمه بازگشت به بالا