خبرخور

مرحله انسانی واکسن رازی کُوو فارس در آستانه آزمایش انسانی

به گزارش خبرنگار سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، این مراسم با حضور دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات، واکسن و سرم سازی رازی و دکتر جلیل کوهپایه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاونین این دو نهاد در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
 
تفاهمنامه سرم سازی رازی و دانشگاه علوم پزشکی ایران
مرحله مطالعاتی این واکسن کاملاً ایرانی به صورت مستقل در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به پایان رسیده است و این همکاری به منظور اجرای مرحله آزمایش انسانی این واکسن است.
 

جزئیات واکسن رازی کُوو فارس 

پیش از این رئیس موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی اعلام کرده بود که واکسن ایرانی کرونا با نام «رازی کوو فارس» با اخذ مجوز کمیته اخلاق به زودی آزمایش انسانی را آغاز می کند.
آقای علی اسحاقی گفت: کمیته اخلاق به ما مجوز آزمایش به روی انسان را داده و به زودی تزریق انسانی آغاز می شود که مرحله نخست ما شامل ۱۳۳ داوطلب است.
وی افزود: در ابتدا واکسن برای ۱۳ نفر ظرف ۸ روز تزریق خواهد شد و سپس اگر واکنش خاصی بروز نکند تزریق بر روی گروه های ۲۰ نفره تا ۱۲۰ نفر دیگر ادامه خواهد داشت که این مرحله نخست ۲۳ روز به طول می انجامد.
آقای اسحاقی گفت: ما از اسفند پارسال کار را آغاز کرده بودیم و آزمایش حیوانی بر روی موش، خوکچه، خرگوش و همستر انجام شده بود و سپس آزمایش بر روی میمون آغاز شد که پس از تزریق واکسن، تیتر آنتی بادی در میمون بالا رفت و ایمنی همورال و ایمنی سلولار ایجاد شد و تاکنون به مدت ۲۱۰ روز است که این ایمنی پابرجا بوده است.
رئیس مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی افزود: روش کار ما ویروس کشته شده یا ضعیف شده نیست بلکه ما از یک پروتئین ویروس کرونا به نام اسپای استفاده کردیم و با تغییرات در ژنوم آن و فرمولی کردن آن واکسن را تولید کرده ایم.
 
 
 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا