آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

مباحث اخلاقی

فکر می‌کنم در زندگی روزمره و در اجتماع، هر کسی با مباحث اخلاقی سروکار دارد و خیلی از مصادیق و معایب اخلاقی را در روز از خود و دیگران می‌بیند.

از امروز مطالبی را در باب اخلاق از کتاب چهل حدیث امام خمینی (ره) بیان می‌کنم. امیدوارم بتوانم با بیان ساده‌تر، خلاصه‌ی این موضوعات را ارائه دهم.

الف) جهاد با نفس

شرط اول و منزل نخست مجاهده با نفس تفکر است و عبارت است از آنکه لااقل در هر شب و روز مقداری ولو کم هم که باشد فکر کند که آیا مولای او فقط برای حیات و اداره‌ی شهوات است که او را آفریده یا مقصود دیگری در کار است. آیا انبیاء و اولیاء الهی که مردم را از شهوت پرهیز می‌دهند، با مردم دشمنی دارند یا راه صلاح ما بیچاره‌ها را می‌خواهند.

منزل دیگر عزم است. بعضی از مشایخ می‌فرمودند: عزم جوهره‌ی انسانیت است. و نیز امتیاز انسان می‌باشد و عزمی که مناسب با این مقام است عبارت است از تصمیم بر ترک معاصی و عمل به واجبات و جبران آن‌چه از او در ایام حیات فوت شده است.

منزل دیگر مشارطه و مراقبه و محاسبه است. مشارطه آن است که در اول روز مثلا با خودش شرط کند امروز بر خلاف فرموده‌ی خدا رفتار نکند. پس از مشارطه، مراقبه است یعنی در مدت شرط، متوجه عمل به آن باشی و خود را ملزم به آن کنی. در این مدت شیطان و جنود آن که می‌خواهند تو را از شرطی که کردی بازدارند، لعنت کن. و از شر آن‌ها به خدا پناه ببر و بدین حال باشی تا شب که موقع محاسبه است و آن عبارت است از این که حساب نفس بکشی که آیا درست وفا کرده‌ای؟ شکر خدا کن. ان‌شاءالله خدا تو را راهنمایی کند و کار فردا آسان‌تر است.

(مطلب جهاد با نفس ادامه دارد)

 

* این نوشته از آقای عارف است که در کیمیای میهن‌بلاگ ثبت کرده بودند. تاریخ ویرایش: سه‌شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۰۲

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا