خبرخور

لزوم گسترش همکاری‌های فناورانه جهاددانشگاهی با کشور‌های دوست

لزوم گسترش همکاری‌های فناورانه جهاددانشگاهی با کشور‌های دوستبه گزارش خبرنگار حوزه علم وفناوری گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، آقای علی آقا محمدی صبح امروز ۲۵ دی به همراه دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در بازدید از توانمندی‌های این نهاد برای تولید سیستم رانش واگن‌های پروژه قطار ملی در واحد علم و صنعت با تاکید بر اینکه در اجرای طرح‌های صنعتی باید زنجیره‌ای از امور را تعریف کنیم و تشکیل دهیم افزود: جهاددانشگاهی می‌تواند با کشور‌های دوست و منطقه طرح‌های مشترک فناورانه را به اجرا درآورد، همانند کاری که در بحث تولید واکسن کووید۱۹ انجام گرفت می‌تواند در طرح‌های فناورانه نیز تعریف شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بازدید از توانمندی‌های این نهاد برای تولید سیستم رانش واگن‌های پروژه قطار ملی در واحد علم و صنعت گفت: افتتاح و رونمایی از یک رام قطار ملی در بهمن با ۸۰ درصد ساخت داخل در گام اول یک تحول بنیادین در خودکفایی ملی در عرصه‌های مکانیک و الکترومکانیک است.
مدیر گروه اقتصادی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه امضای قرارداد ساخت ۱۰۵ واگن قطار ملی توسط تولیدکنندگان داخلی گامی مهم برای شروع تولید انبوه واگن در کشور است افزود: با افزایش تقاضا می‌توان در گام‌های بعدی قرارداد تولید هزار دستگاه واگن را منعقد کرد که در آن صورت خودمان در کشور تبدیل به یک واگن‌ساز می‌شویم، اما شرط آن این است که قدم اول در تولید قطار ملی خوب برداشته شود.
وی با تاکید بر اینکه در اجرای طرح‌های صنعتی باید زنجیره‌ای از امور را تعریف کنیم و تشکیل دهیم که در این زنجیر ذی‌نفعان به یکدیگر متصل شوند و جهاددانشگاهی می‌تواند محور این زنجیر قرار گیرد گفت: نباید کار‌های تکراری انجام دهیم و باید به کار‌های بر زمین مانده ورود کنیم و انتفاع شرکت‌های دانش بنیان و دیگر تولیدکنندگان نیز در این زنجیره باید در نظر گرفته شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به تولید قطار ملی اشاره کرد و افزود: این زنجیره اشاره شده در تولید قطار ملی با حضور حدود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جهاددانشگاهی و دیگر بخش‌ها با طراحی ایرانی شکل‌گرفته که از این طریق می‌توانیم تمام نیاز‌های کشور را در داخل تأمین کنیم.
وی با بیان اینکه در کشورمان در موضوع برق و الکترونیک یک عقب ماندگی تاریخی داریم که باید به این بخش توجه ویژه‌ای شود گفت: در هر طرح احتمال شکست وجود دارد، اما باید یک نقشه راهی برای توسعه فعالیت‌ها تعریف شود و اگر ریل گذاری خوبی انجام دهیم مابقی راه طی می‌شود.
دکتر آقامحمدی در پاسخ به مشکلاتی که در زمینه‌ی نبود آزمایشگاه‌های مرجع در کشور مطرح می‌شود افزود: می‌توانیم این آزمایشگاه‌ها را با مشارکت ذی نفعان و با محوریت جهاددانشگاهی در کشور تشکیل دهیم.
وی همچنین به تعریف تامین فرایند مالی طرح‌ها نیز تاکید کرد و گفت: به جای پول دادن به طرح‌ها باید یک نظام تامین مالی طراحی شود تا از این لحاظ در فرایند اجرا مشکلی نداشته باشند.
آقای دکتر آقا محمدی با بیان اینکه یکی از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام نظارت بر اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است افزود: یکی از مهم‌ترین سیاست‌ها، مقاومتی کردن و دانش بنیان کردن اقتصاد است که درواقع این بازدید نیز در ارزیابی این نوع تفکر و توسعه آن در همه جای کشور انجام می‌شود.
در این بازدید آقای دکتر طیبی روند اجرای طرح طراحی و تولید سیستم رانش واگن‌های مترو در واحد علم و صنعت جهاددانشگاهی را تشریح کرد و خبر از پیشرفت ۸۵ درصدی این طرح ملی داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا