موضوعاتنقد و نظروبلاگ

فیلترشدن احتمالی تلگرام

سلام

هیچ بعید نیست نرم‌افزار تلگرام هم عاقبتی مثل باقی نرم‌افزارهای ارتباطی شبیه خود مثل وایبر پیدا کند. منظورم از سکه‌افتادنش نیست چون این بدیهی دنیای فناوری و دیجیال است. وقتی فیس‌بوک بی‌همتا با امکانات عجیب و غریبش حتی بعد از خریدن اینستاگرام حریف رقبایش نشد و از رونق افتاد دیگر نرم‌افزارهای ارتباطی تکلیف‌شان روشن است.

بلکه منظورم فیلترشدن تلگرام است. نگاه منصفانه این است که به خاطر نشر بی‌رویه‌ی استیکرهای غیر اخلاقی، فعالیت آدم‌های بی‌ظرفیت و بی‌جنبه که همیشه کاربران واقعی را پاسوز خود می‌کنند، وجود کانال‌های گروه‌های غیراخلاقی و ضد دینی و تکفیری مثل داعش -که لعنت خدا بر جهل‌شان و خودشان باد- و امثال اینها، طبیعی است که سیستم به سمت فیلترکردن این نرم‌افزار و هر نرم‌افزار دیگری که پاتوق اینگونه گروه‌ها و… باشد خیز بردارد.

و شاید نگاه غیرمنصفانه و یا بدبینانه هم این باشد که با توجه به نزدیک‌شدن ایام انتخابات مجلس و احتمال استفاده‌ی غیرطبیعی و غیرمعمول و احتمالا خلاف قانون برخی از کاندیداها و طرفداران آنها از این نرم‌افزار مثلا برای تخریب رقبا یا نشر مطالب غیر واقع و غیره، باز هم سیستم برای سالم‌سازی فضای انتخابات بهانه‌ی استیکرها و چه و چه را دستاویز فیلتر کردن تلگرام قرار دهد.

در هر صورت اگر این اتفاق بیفتد باز بسیاری از کاربران این نرم‌افزار خانه‌به دوش می‌شوند و تکلیف این همه گروه و کانال نامشخص و نامعلوم خواهد شد؛ که ضربه‌ی آن را کانا‌ل‌ها و گروه‌های خوب فرهنگی و مذهبی و… خواهند خورد.

از طرف دیگر عدم وجود نرم‌افزار ارتباطی مناسب و قدرتمند داخلی نیز باعث می‌شود کاربران میلی به استفاده از آنها نداشته باشند و به استفاده از نسخه‌های غیرایرانی تمایل به حق نشان بدهند. فضای نامناسب، ظاهر و رنگ‌بندی غیرقابل قبول، سرعت و امکانات بسیار ضعیف و… از ایرادات فاحش نرم‌افزارهای داخلی است.

به هر حال به نظر می‌رسد متصدیان امر باید بسیار جدی و خیلی زود فکری برای این خلاء در فضای مجازی کشور بکنند وگرنه با فیلتر احتمالی تلگرام اتفاقی جز نقل مکان کاربران به نرم‌افزار خارجی مشابه دیگر نخواهد افتاد که در این صورت مشکلات همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند.

والسلام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا