خبرخور

فضای حرم امام حسین(ع) ۱۴ برابر می‌شود

به گزارش «شیعه نیوز»، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد، رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا، در تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح توسعه حرم مطهر حسینی گفت: با همت عوامل اجرایی و کمک‌های ناذران، عملیات اجرایی فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی، مزین بنام صحن حضرت زینب(س) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه میزان پیشرفت کلی این طرح به ۲۵ درصد رسیده است، افزود: در حال حاضر اجرای سازه بتنی این پروژه حدود ۶٨درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بخش‌هایی از ساختمان نیز عملیات سفت کاری در حال اتمام است.

بنی‌اسدی‌راد گفت: با توجه به وضعیت به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها، در حال حاضر حدود ٢٠٠ نفر از مهندسان و استادکاران ایرانی با رعایت شدیدترین تدابیر بهداشتی و زیر نظر گروه‌های HSE مشـغول به کار هستند که این رقم پیش از اعمال محدودیت‌ها در حدود هزار نفر بود.

مشخصات و امکانات طرح توسعه حرم حسینی

وی با بیان اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا(ع) به مساحت ٣٨ هکتار در چهار مرحله اجرا خواهدشد گفت: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) و فضای بین‌الحرمین احداث می‌شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان(عج) است.

فضای حرم امام حسین(ع) ۱۴ برابر می‌شود

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با تجلیل از همکاری مردم و مسئولان عراقی گفت: تملک زمین‌های اطراف حرم که اراضی بسیار گران قیمتی محسوب می‌شود با همت خیران عراقی و تولیت حرم امام حســین(ع) انجام شده است.

وی افزود: اراضی آزاد شده برای اجرای مرحله نخســت طرح جامع، شامل بخشی از صحن‌های حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) بوده و در پهنه‌ای به وسعت حدود پنج هکتار در حال اجراست.

بنی‌اسدی‌ راد گفت: محدوده کنونی اجرای طرح بین خیابان باب القبله، خیابان شــهدا و خیابان جمهوری واقع شده که شامل فضاهای زیارتی و غیر زیارتی است.

به گفته وی، فضاهای زیارتی این مجموعه شامل شبستان‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی مرتبط با این بخش است که حدود ۴۵هزار متر مربع را شامل می‌شود. فضاهای غیر زیارتی شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل تأسیساتی اسـت.

فضای حرم امام حسین(ع) ۱۴ برابر می‌شود

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی در بخش سرویس‌های بهداشتی و ساختمان مهمانسرا به مرحله نازک کاری رسیده ا ست ادامه داد: حدود ٨۵٠ چشمه سرویس بهداشتی و ١٢٠ چشمه دوش در بخش‌های مختلف این محدوده مکان‌یابی شده و در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با برداشته شدن محدودیت‌ها صحن حضرت زینب(س) سال ۱۴۰۳ تکمیل شود تصریح کرد: با بهره برداری از این مجموعه، زیربنای فضاهای حرم مطهر حدود ١۴برابر افزایش خواهد یافت.

تل زینبیه بر روی نمادی از تپه ساخته می‌شود

رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص محل اجرای این طرح از منظر مذهبی و تاریخی گفت: جهت تداعی واقعه عاشورا و تبلور نشان‌های تاریخی در معماری، سعی شده است که در طراحی و اجرای پروژه از نمادهای آن روز به نحوی استفاده شود که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه است. این مکان تاریخی به صورت نمادین و به شکل ساختمانی حدود دو متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و بر روی نمادی از تپه ساخته می‌شود.

دلایل توسعه زیرزمینی حرم

بنی‌اسدی‌راد یکی از ویژگی‌های خاص اجرای این طرح را توسعه زیرسطحی اعلام کرد و گفت: با توجه به عدم امکان ساخت بنا در تراز بالاتر از ساختمان موجود حرم، ناگزیر از اجرای بخش عمده‌ای از ساختمان در زیر سطح موجود هستیم.

وی افزود: به دلیل بالا بودن سطح‌تراز آب‌های زیرزمینی در شهر کربلا، مشکلات اجرایی فراوانی پیش روی مهندسان ایرانی قرار گرفته بود که با تلاش شبانه روزی تیم مهندسی، دیوار آب‌بندی با ضخامت یک متر و به عمق ۴٠ متر در دورتادور محدوده پروژه به طول دو هزار و ۵۰۰ متر اجرا شد تا جلوی نفوذ آب گرفته شده و امکان خاکبرداری تا عمق ١۴ متر و اجرای شبستان‌های زیرسطحی فراهم شد.

برگشت برکت ناذران به چرخه اقتصاد کشور

وی با اشاره به شعار سال جاری، گفت: عمده مصالحی که در ساخت این بنا استفاده می‌شود، از داخل کشور تامین شده و به این ترتیب، برکت نذر خیران و کمک‌های مردم، دوباره به چرخه اقتصاد کشور برگشته و صرف ایجاد اشتغال و رونق صنایع داخلی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا