خبرخور

«فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» در ده هزار صفحه منتشر شد

مجموعه ۱۶ جلدی «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» منتشر شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، علی خانجانی نویسنده و پژوهش‌گر درباره انتشار «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» گفت: این مجموعه حاصل تلاش پنج ساله ۷۰ نفر از کارشناسان، پژوهش‌گران و ویراستاران است که در ۱۰ هزار صفحه تدوین شده است.

وی افزود: بیش از ۸ هزار روایت از قصه‌های شفاهی مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است و تقریباً تمامی قصه‌ها و افسانه‌های اقوام ساکن در ایران زمین پس از بررسی ۲۲۲ منبع مختلف در این مجموعه گردآوری شده است.

این نویسنده به کارکرد این مجموعه‌ کاربردی و نفیس پرداخت و گفت: این مجموعه علاوه بر معرفی راویان، نویسندگان و گردآورندگان قصه‌ها و افسانه‌های ایرانی و درج خلاصه روایت‌های جمع‌آوری شده، اطلاعات ارزشمندی درباره بن‌مایه هر قصه، پیام‌های اصلی و فرعی قصه‌ها، شخصیت‌های انسانی و غیرانسانی موجود در هر قصه را عنوان می‌کند. یافته‌های دیگر پژوهشی شامل دعاها، سوگندها، نفرین‌ها و دشنام‌ها مواردی است که در این مجموعه به مخاطب ارائه می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از فعالیت‌های تحقیقی و رفتارشناسی اقوام و جوامع بر اساس قصه‌ها و افسانه‌های هر دیار باشد.

نویسنده کتاب «هنر قصه‌گویی» با بیان اینکه اولیای تربیتی اعم از والدین، معلمان، مربیان و تمامی علاقه‌مندان به قصه‌گویی مخاطب این مجموعه هستند، ادامه داد: افراد به راحتی می‌توانند قصه‌های مورد نظر خود را با توجه به بخش پند و اندرز‌های الفبایی شده و موجود در «پندستان» این مجموعه شناسایی کنند و مسیر کوتاه‌تری برای دسترسی به قصه‌های مورد نظر خود و شنوندگانشان داشته باشند.

این نویسنده ادامه داد: شناساندن ارزش‌های فرهنگی نهفته در قصه‌ها و افسانه‌های ایرانی به مجامع بین‌المللی و قصه‌پژوهان جهانی از جمله مواردی است که دوست دارم به آن اشاره کنم. این موضوع از ضروری‌ترین نیاز‌هایی بود که از سال‌ها پیش احساس شده بود، اما متأسفانه به دلیل طبقه‌بندی نشدن قصه‌ها و افسانه‌های ما بر اساس یک فهرست جهانی و قابل قبول، پیش از این نتوانسته بودیم که مسیری برای ورود قصه‌ها و افسانه‌هایمان به مجامع جهانی داشته باشیم.

وی یادآور شد: خوشبختانه با شکل‌گیری «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» و اختصاص کد بین‌المللی برای هر قصه، این مهم نیز محقق شد و قصه‌ها و افسانه‌های ایرانی نیز بر اساس فهرست بین‌المللی «آرنه تامپسون» مجهز به کد بین‌المللی شدند و از این پس می‌توانند به مؤسسات معتبر قصه‌پژوهی از جمله «مؤسسه گوتینگن» در آلمان که دربردارنده بیش از ۴۰۰ هزار روایت از سراسر جهان است، راه‌یابی داشته باشند و در اختیار قصه‌پژوهان قرار گیرند.

یادآور می‌شود، این مجموعه با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه منتشر شده و بهای هر یک از جلد‌های آن ۹۰ هزار تومان است که علاقه‌مندان می‌توانند این آثار را از تمامی فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فروشگاه اینترنتی کانون به نشانی shop.kpf.ir و فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی تهیه کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا