خبرخور

عواقب زایمان های زودهنگام را دریابید

عواقب زایمان های زودهنگام را دریابیدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر پریچهر پورانصاری فلوشیپ پریتانولوژی بیمارستان شهدای تجریش وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار این موارد افزود:طول دوره بارداری در انسان ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است اغلب زنان باردار که نامزد زایمان طبیعی هستند در فاصله ۳۹ تا ۴۰ هفته زایمان می‌کنند، اما در حدود ۱۰ درصد آنان ممکن است حاملگی فراتر از ۴۰ هفته ادامه پیدا کند که حداکثر تا ۴۲ هفته باید انجام شود.
این فلوشیب زنان و زایمان گفت: گاهی به دلایل مختلفی نظیر بیماری، نداشتن شرایط زایمان طبیعی، مشکلات مادر و جنین و مواردی از این قبیل زایمان به تجویز پزشک به صورت برنامه ریزی شده انجام می‌گیرد. اما این زایمان برنامه ریزی شده نیز در پایان ۳۹ هفتگی حاملگی توصیه می‌شود و هر گز قبل از ۳۹ هفته توصیه نمی‌شود.
به گفته دکتر پورانصاری بچه‌هایی که زودتر از ۳۹ هفته تمام و بدون اندیکاسیون یا مورد اورژانسی متولد می‌شوند، معمولا در معرض یکسری عوارض به ویژه عوارض تنفسی و سندرمی به نام دیسترس تنفسی قرار می‌گیرند که این سندرم اغلب در نوزادانی که بین ۳۷ هفته تا ۳۹ هفته متولد می‌شوند بروز می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که عوارض تنفسی ایجاد شده گاهی منجر به بروز عوارض ماندگار در نوزاد می‌شود اظهار داشت: گاهی این دیسترس تنفسی بسیار مقاوم به درمان است و به درمان‌های رایجی که برای این نوزادان انجام می‌شود پاسخ نداده و متاسفانه منجر به مرگ نوزاد می‌شود.
دکتر پورانصاری با هشدار به والدین تاکید کرد: از دخالت و دستکاری در زمان زایمان مگر در موارد اورژانسی که ادامه حاملگی برای جان مادر و جنین خطر دارد باید جدا اجتناب کرد.
این فلوشیپ زنان و زایمان بیمارستان شهدای تجریش با بیان اینکه زایمان زودتر از ۳۹ هفته به هیچ وجه توصیه نمی‌شود گفت: متاسفانه این روز‌ها باب شده والدین می‌خواهند تاریخ تولد فرزندشان را یک زمان و روز خاصی قرار دهند که اگر سن بارداری کمتر از ۳۹ هفته کامل باشد اصلا کار پسندیده‌ای نیست و کاملا غیر علمی است و اصلا توصیه نمی‌شود.
وی با هشدار به والدین خاطرنشان کرد: عوارض تنفسی که در نوزادان نارس ایجاد می‌شود علاوه بر این که ممکن است باعث بروز عوارض ماندگار و ناتوانی در نوزاد شود، بار اقتصادی سنگینی برای خانواده و اجتماع در برخواهد داشت و گاهی نیز ممکن است منجر به مرگ نوزاد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا