روان‌شناسیموضوعات

علایم پیش بینی کننده طلاق

از نظر دکتر جان گاتمن علایمی که پیش‌بینی‌کننده‌ی طلاق هستند عبارتند از:

– شروع یک مشاجره با شدت زیاد

– انتقاد از همسر به جای گلایه‌کردن

– نشان‌دادن تنفر و انزجار

– دفاعی‌بودن زیاد

– فقدان تأیید طرف مقابل در روابط

– زبان بدنی منفی

زوج‌های خوش‌بخت چه کار می‌کنند؟

اما علاوه بر پیش‌بینی طلاق، جان گاتمن می‌گوید که می‌توان خوش‌بختی و بهبود روابط زوجین را در طول سالیان بعدی نیز پیش‌بینی کرد.

گاتمن در پژوهش‌هایش دریافته است که اگر هر زوج در هفته فقط ۵ ساعت را صرف زندگی مشترکشان کنند، روابط‌شان بهتر خواهد شد. کاری که زوج‌های خوش‌بخت می‌کنند را به شما توصیه می‌کنیم که عبارتند از:

– خداحافظی: این زوج‌ها هر روز قبل از خداحافظی، درباره‌ی کارهایی که قرار است در آن روز بکنند، سوالاتی از همدیگر می‌کنند (۲ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، جمعاً ۱۰ دقیقه).

– تجدید دیدارها: این زوج‌ها در پایان هر روز کاری یک گفتگوی آرام و بی‌استرس با هم دارند. در این فرصت آن‌ها می‌توانند روابط خود را عمیق‌تر سازند و از خستگی و دل‌مشغولی‌های هم آگاه شوند (۲۰ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، و جمعاً ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه در هفته).

– محبت: این زوج‌ها محبت خود را از طریق رفتارهایی هم‌چون لمس‌کردن هم، روابط عاشقانه و بخشش در مواقع مناسب ابراز می‌کنند (۵ دقیقه در روز، ۷ روز در هفته و جمعاً ۳۵ دقیقه در هفته).

– قرار هفتگی: این زوج‌ها یک قرار هفتگی دو نفره در فضایی خلوت و آرامش‌بخش برای تازه‌کردن عشق خود دارند (۲ ساعت در هفته).

– تحسین هم و قدردانی: این زوج‌ها هر روز حداقل ۵ بار قدردانی و محبت صادقانه‌ای بین خود رد و بدل می‌کنند (۵ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، و جمعاً ۳۵ دقیقه در هفته).

با توجه به کارهایی که زوج‌های خوش‌بخت انجام می‌دهند می‌بینیم که انجام این کارها زیاد زمان‌بر نیست. اما همین کارهای به ظاهر ساده می‌تواند روابط زناشویی زوجین را به طرز شگفت‌انگیزی بهتر کند.

منبع: خلاصه‌ای است از کتاب “هفت رمز ازدواج‌های موفق” اثر جان گاتمن و نان سالور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا