خبرخور

طرح مزایده و واگذاری ۵۴ مجموعه تاریخی به بخش خصوصی

آقای هادی میرزایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه شرط مرمت اصولی بنا‌ها از مهمترین مفاد قانونی واگذاری بناهاست افزود: این بنا‌ها در قالب ۹ حمام تاریخی، ۷ خانه خلاق، ۲ خانه کاربردی در بافت تاریخی استان یزد، یک نمایشگاه در خانه پدری جلال آل احمد، عصارخانه در آران و بیدگل، ۷ مجتمع گردشگری بین راهی و ۷ مجموعه تاریخی در بافت روستایی خواهد بود.
 
 

کد ویدیو

 
وی گفت: این طرح در بنا‌های تاریخی روستایی با هدف احیای اقتصاد روستایی و ایجاد مکانی برای عرضه مستقیم هنر‌های دستی به منظور کاهش هزینه‌های تمام شده هنرمندان و قیمت تمام شده محصولات در ۷ مجموعه تاریخی روستایی اجرا می‌شود.
رییس صندوق احیا، مرمت و بهره برداری از بنا‌های تاریخی افزود: اگهی مزایده این ۵۴ بنای تاریخی هم اکنون در روزنامه ایران چاپ شده است و متقاضیان در بخش خصوصی می‌توانند تا شانزدهم آذر درخواست‌های خود را اعلام کنند.
آقای میرزایی گفت: سرمایه گذارانی که امتیاز کافی را کسب کنند پاکت‌های قیمت آن‌ها بازگشایی و پس از بررسی توان فنی و اقتصادی آن‌ها برای حفاظت، مرمت و بهره برداری، مراحل واگذاری بنا‌ها و خانه‌های تاریخی به آن‌ها انجام خواهد شد.
وی تأکید کرد: عموم این بنا‌ها به مرمت نیاز دارند بنابراین مهمترین هدف واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی مرمت، احیا و بهره برداری خردمندانه از این آثار توسط بخش خصوصی است.
رییس صندوق احیا، مرمت و بهره برداری از بنا‌های تاریخی گفت: سرمایه گذارانی که در مزایده انتخاب می‌شوند موظف هستند مشاوران خود را برای اخذ مجوز به صندوق معرفی کنند و پس از تأیید عملیات مرمت توسط کارشناسان این صندوق کار خود را آغاز کنند.
آقای میرزایی افزود: عملیات مرمت هر بنای تاریخی واگذار شده زیر نظر کارشناسان صندوق احیا و مرمت بنا‌های تاریخی انجام می‌شود.
وی درباره کاربری ایجاد خانه‌های خلاق در بنا‌های تاریخی گفت: در این طرح قرار است بنا‌ها و خانه‌های قدیمی با عرضه و فروش صنایع دستی و همچنین آموزش فرش دستباف به مرکز توسعه صادرات تبدیل شود.
رییس صندوق احیا مرمت و بهره برداری از بنا‌های تاریخی از همکاری و حضور کسب و کار‌های نوپای (استارت آپ) موفق در خانه‌های خلاق خبر داد و افزود: با همکاری کسب و کار‌های نوپای زنجیره تولید و فروش محصولات صنایع دستی تکمیل و خانه‌های خلاق می‌توانند محصولات را در تراز‌های بین المللی عرضه کنند.
آقای میرزایی گفت: گردشگران می‌توانند در خانه‌های خلاق مراحل کامل تولید صنابع دستی را مشاهده و خریداری کنند.
وی افزود: قرار است در همکاری مشترک با فعالان عرصه طراحی صنعتی محصولات صنایع دستی را در بسته بندی‌های مناسب و استاندارد با در نظر گرفتن قیمت عرضه کنند.
 
 

کد ویدیو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا