خبرخور

طباطبایی‌نژاد: برای فیلم‌های جامانده متاسفم/ بستر مناسب اکران آنلاین نداریم

به گزارش ایکنا، دومین نشست خبری مجازی سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد دبیر سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد امروز یازده بهمن برگزار شد.

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره در ابتدای نشست اعلام کرد: این سالن قرار است میزبان نشست‌های خبری فیلم‌های جشنواره امسال با حضور حداقلی اهالی رسانه باشد و با چیدمانی مخصوص این کار طراحی شده است.

سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در ابتدای این نشست ضمن تبریک فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: خوشبختانه با حرکت کاهشی ابتلا به کرونا در کشور، به گزینه نمایش مردمی جشنواره رسیدیم و جشنواره در هفتاد سالن سینمای تهران و شهرستان‌ها برای مردم اکران خواهد شد ضمن آن که امسال همه علاقه‌مندان به سینما در تمام استان‌ها می‌توانند همه آثار جشنواره را ببینند و در آرای مردمی شرکت کنند. ما همه تلاش را به خرج دادیم که جشنواره‌ای ایمن و با نشاط را پیش رو داشته باشیم.

وی درباره راهیابی تعداد پایین آثار به جشنواره و دو روز نمایش تکراری آثار گفت: از ابتدا گفته شده بود که فیلم‌ها برای سیمرغ داوری شوند و نه نمایش. طبق زمان‌بندی جشنواره را قرار شد در هشت روز برگزار کنیم و روز بیستم و بیست‌ویکم را به نمایش نامزدهای بهترین فیلم اول و بهترین فیلم جشنواره اختصاص دهیم. تعداد آثار به گونه‌ای نبود که هر ده روز برنامه پر شود.

علت پخش نشدن فیلم‌های خارج از مسابقه

دبیر جشنواره درباره پخش نشدن فیلم‌های خارج از جشنواره در سینمای رسانه تصریح کرد: پیشنهادات مختلفی در این زمینه وجود داشت. قرار گذاشتیم اکران از بعد از ظهر شروع شود و سانس صبح‌ گرفتاری خودش را داشت و از نظر پروتکلی این امکان وجود نداشت ضمن اینکه انتخاب آثار جامانده از بخش مسابقه دشوار بود و اگر هر تعداد انتخاب می‌کردیم، دوستان دیگری هم این مطالبه را داشتند. جمع‌بندی ما این بود که از این کار صرف‌نظر کنیم.

وی درباره داوران بخش مستند و داستانی تصریح کرد: در بخش فیلم مستند و کوتاه، سابقه محمدعلی فارسی نیاز به توضیح من ندارد. سام کلانتری و محمد کارت هم جزو برگزیدگان این بخش بوده‌اند. سعید پوراسماعیلی از پیشکسوتان و مدرسان قدیمی هستند و امیر توده‌روستا از موفق‌ترین چهره‌ها هستند. این یک ترکیب کامل و بسیار موفق بود. در هیئت داوران فیلم‌های داستانی یک ترکیب جوان، قبراق و همدل و کوشا کنار جشنواره قرار گرفتند و شاید اگر این ترکیب جز این بود داوری پنجاه‌و‌هفت فیلم دشواری داشت.

تهیه‌کنندگان سینماt اکران مجازی آثار را نپذیرفتند

طباطبایی‌نژاد درباره امکان نمایش فیلم «قاتل و وحشی» برای بانوان در جشنواره امسال اظهار کرد: این در حوزه تصمیم جشنواره فیلم فجر نیست. اگر اداره نظارت و ارزشیابی مجوز نمایش فیلم را صادر کند ما در یک سانس هم که شده فیلم را برای اهالی رسانه نمایش خواهیم داد اما تصمیم‌گیری در این زمینه در صلاحیت من نیست.

وی متذکر شد: خوشبختانه امسال نیمی از آثار جشنواره فیلم ‌اول هستند. کارگردانان فیلم ‌اولی البته هنرمندان باتجربه‌ای هستند که از آن جمله می‌توان به حمیدرضا آذرنگ اشاره کرد. این اولین بار است که هفت فیلمساز اول در حال رقابت در سودای سیمرغ هستند. سال موفقی پیش روی سینمای ایران خواهد بود و شانزده فیلم قابلیت‌های زیادی دارد و مخاطبان هم از میانگین کیفی آنها استقبال خواهند کرد. امیدوارم امسال از دوره‌هایی باشد که مردم از تماشای فیلم‌ها راضی باشند، عکس سال‌هایی که جدول نمایش برای نمایش بسته می‌شد، اما امسال آثار حداقل در یک رشته نامزد شده‌اند و البته داوران به این نکته توجه داشته‌اند که سروشکل فیلم‌ها قابل دفاع باشد.

حامیان جشنواره

دبیر جشنواره درباره بودجه جشنواره و حامیان جشنواره تصریح کرد: حامی امسال جشنواره شهرداری تهران است و بودجه جشنواره با وجود این که با افزایش قیمت روبه‌رو بوده‌ایم، تلاش کرده‌ایم جشنواره را با بودجه مناسب اجرا کنیم. هزینه‌هایی مربوط به جوایز و نمایش فیلم‌ها وجود دارد و تلاش می‌کنیم جشنواره این دوره را که در سه سطح برگزار می‌شود، در شرایط مطلوبی اجرا کنیم و ریز هزینه‌ها را بعد از پایان جشنواره منتشر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ضریب سی درصد اشغال، فاصله‌گذاری تماشاگران و سانس‌ها، تهویه هوا بین سانس‌ها و … رعایت خواهد شد، بیان کرد: در برج میلاد هم صندلی‌‌های یک‌درمیان خارج شده و امکان خیلی خوبی برای رعایت فاصله به صورت فیزیکال اتفاق افتاده است. در مورد فیلم‌های مستند و کوتاه درصدد بودیم که این اتفاق بیفتد که این امکان در دو روز آخر میسر نبود و از طرفی این آثار امسال در جشنواره‌های سینماحقیقت و فیلم کوتاه دیده شده‌اند.

تهیه‌کنندگان سینماt اکران مجازی آثار را نپذیرفتند

وی ادامه داد: با تهیه‌کنندگان سینما صبحت شد، اما آنها اکران مجازی آثار را نپذیرفتند و این انتظار را نمی‌شد داشت که صاحبان آثار سرمایه خود را در معرض سرقت قرار دهند چراکه در کشور ما بستر لازم برای اکران آنلاین آن طور که باید فراهم نیست و نه ما و نه هیچ تهیه‌کننده‌ای حاضر به پذیرفتن این ریسک نبود. شاید در حوزه مستند و کوتاه امکان اجرای جشنواره آنلاین فراهم باشد، اما در فضای جشنواره فیلم فجر، این یک کار پرخطر بود.

تهیه‌کنندگان سینماt اکران مجازی آثار را نپذیرفتند

دبیر جشنواره درباره گلایه‌های فیلمسازانی که آثارشان را به جشنواره ارائه دادند، اما فیلمشان در جشنواره نمایش داده نشد، گفت: نمایش پنجاه‌و‌هفت فیلم در جشنواره اصولاً امکان ندارد و این موضوع وارد نیست، اما اینکه منتقدان فیلم‌ها را ببینند مسیری است که انجام می‌شود و مشکلی در این زمینه نیست. ما از ابتدا اعلام کردیم که فیلم‌ها امسال داوری می‌شوند و اگر امکان نمایش داشتیم نامزدها را اکران کنیم. به عبارتی دیگر قرار ما از ابتدا این بود که امکان دارد هیچ فیلمی نمایش نداشته باشد. فیلم‌های نامزدشده از سوی داوران شانزده فیلم بود و نمی‌شد این تعداد را افزایش داد. این صحبت شد که تعداد آثار افزایش یابد که ما در سانس‌بندی با توجه به لزوم تعطیلی سالن سینما قبل از ساعت هشت شب و منع پذیرایی و تجمع، این امکان وجود نداشت.

وی در بخش دیگری از این جشنواره تصریح کرد: امیدواریم جشنواره امسال رونق را به جشنواره بازگرداند. گمان نمی‌کنم که جشنواره به فضای اکران لطمه زده، بلکه امیدوارم جشنواره به فضای اکران عمومی رونق ببخشد، البته اگر شرایط کرونایی این اجازه را بدهد. لازم به ذکر است سه سینما را به سینماهای جشنواره اضافه کردیم که اختلال کوچکی ایجاد شد، اما در حال حاضر اختلالی وجود ندارد و روند بلیت‌فروشی ادامه دارد.

حضور خانه سینما در جشنواره فیلم فجر

طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: خانه سینما در داوری بخش آرای مردمی مشارکت خواهد داشت، اما این کار توسط خانه سینما به سیاق سابق صورت نمی‌گیرد و سامانه سمفا به صورت الکترونیکی این کار را انجام خواهد داد. آرای مردمی قابل ردیابی است و نیازی به مدل سال‌های قبل نداریم ضمن آن که راستی‌آزمایی در این زمینه کار ساده‌ای است، اما خانه سینما می‌تواند بر این روند نظارت کند.

دبیر جشنواره درباره حذف هیئت انتخاب در این دوره گفت: ابتدا تخمین زده می‌شد تعداد آثار متقاضی جشنواره پایین باشد و استثنائا قرار شد امسال هیئت انتخاب نداشته‌ باشیم. در ادامه این روند مواجه شدیم که تعداد آثار متقاضی بالا رفت و شرایط نمایش فراهم شد. به همین جهت از داوران خواهش کردیم فیلم‌هایی که انتخاب می‌کنند با نگاه دریافت سیمرغ باشد که کار دشواری بود. به عنوان یک همراه از نتیجه کار داوران راضی هستم اگرچه همواره برای فیلم‌های خوبی که از این مجموعه جا مانده‌اند اظهار تأسف کرده‌ام .

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا