خبرخور

ضبط حرفه‌ای نمایش‌ها، فرصتی برای تقویت اقتصاد تئاتر و گسترش مخاطبان

ضبط حرفه‌ای نمایش‌ها، فرصتی برای تقویت اقتصاد تئاتر و گسترش مخاطبانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آقای سید عباس صالحی ظهر امروز (پنجشنبه ۹ بهمن) در بازدید از ستاد برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر و دیدار معاون امور هنری، مدیرکل هنر‌های نمایشی، دبیر و جمعی از مدیران جشنواره با وی افزود: شاید برای ما در ابتدای همه گیری کرونا تصمیم بر برگزار نشدن رویداد‌هایی که تاریخچه مختصری دارند، ساده‌تر بود و می‌شد با حذف موقت‌شان در این دوران، با ریسک کمتری عمل کرد، اما برگزار نشدن جشنواره تئاتر فجر که تقریبا عمری به قدمت انقلاب اسلامی ایران دارد، وقفه ایجاد می‌کرد و ممکن بود اهالی هنر و تئاتر رفته رفته مناسبات خود را با این هنر از دست بدهند.
وی گفت: از سویی نبودن چنین رویدادی خود پرهزینه بود و از سویی دیگر اگر هم قرار بر این بود که با برگزاری اش تنها کالبدی از آن باقی بماند و با کیفیت کمتری برگزار شده و سابقه و پیشینه خود را تخطئه کند، تصمیم‌گیری سخت می‌شد.
وزیر ارشاد افزود: در این شرایط با نگاه به انرژی و سرمایه هنری و فرهنگی کشور در ارتباط با جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر به عنایات الهی اتکا کردیم و از سرمایه‌های هنری که در ایام کرونا هم حتی می‌تواند قابل توجه و سرزنده باشد، بهره بردیم. فکر نمی‌کردیم برای مثال در سینما به خروجی تولید ۶۰ فیلم در دوران کرونا برسیم. این در حالی بود که در ابتدا برایمان سوال که آیا می‌توانیم به حداقلی از تولیدات سینمایی برای برخورداری از یک استاندارد در برگزاری برسیم یا نه؟!
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: وضعیت مشابهی هم در تئاتر وجود داشت، اما انرژی و شور حرکت و پویایی در جامعه ایرانی تاکید می‌کند که کار هنر تعطیلی بردار نیست. دوران کرونا شباهت‌هایی به دفاع مقدس و جنگ داشت. چراکه ما در دوران دفاع مقدس هم تجربه‌های هنری را پشت سر گذاشتیم. جامعه ایرانی علیرغم نقد‌هایی که بر آن بعضا هم وارد است جامعه خاص و غیر قابل پیش بینی و پویا است و شرایط ثانوی آن را در حالت ایستا قرار نمی‌دهد.

اقتصاد تئاتر در گروی افزایش مخاطبان

آقای صالحی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه ممکن بود تولیدات تئاتری و سینمایی در جشنواره‌های فجر امسال کمتر داشته باشیم، اما همچنان امید داشتیم که رویداد‌های مرتبط با سینما و تئاتر و موسیقی بتوانند فعالیت و حیات خود را ادامه دهند. خوشبختانه هرچه کار پیش رفت، علیرغم تعلیق یکساله در ارتباط با فعالیت این حوزه‌ها شاهد تولیداتی بودیم. 
وی گفت: همچنین نسبت ۵۴ درصدی حضور استان‌ها در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر نیز نشان می‌دهد که این گروه‌های نمایشی چه سختی‌هایی را برای حضور در جشنواره سپری کرده اند. به ویژه این که در موج سوم شیوع کرونا که تقریبا همه شهر‌ها در وضعیت قرمزی داشتند، کنترل اوضاع سخت و چشم‌انداز تیره بود و نمایش‌ها نیاز به تمرین و رسیدن به استانداردی برای داوری داشتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: این که کمیت آثار با شرکت ۱۰۷ گروه نمایشی در جشنواره سی و نهم به حد قابل قبولی از رقابت رسیده است، جای خوشحالی دارد. باید به نیمه پر لیوان در این وضعیت نگاه کرد. برگزاری جشنواره تئاتر فجر در این دوران قدرت افزودگی دارد و می‌تواند در شرایط ناامید کننده ما را همچنان امیدوار نگه دارد. از سویی شرایط سخت خود فرصت‌های جدیدی ایجاد می‌کند و اکنون تبدیل تهدید به فرصت را در جامعه ایرانی شاهد هستیم.
وی افزود: وضعیت فعلی قدرت گسترش مخاطب تئاتر را به دست می‌دهد. تئاتر از گذشته تاکنون همواره مخاطبانی خاص برخلاف موسیقی و سینما داشته است و با گسترش مخاطبانش باید اقتصاد خود را تقویت کند و خوشبختانه اتفاق سازمان یافته‌ای که در این دوره از جشنواره مبنی بر ضبط حرفه‌ای آثار دنبال می‌شود اتفاق خوبی است که می‌تواند این بعد را تقویت کند.
وزیر ارشاد ادامه داد: این که هنرمندان بدانند صرفا برای حاضران در سالن اجرا نمی‌کنند. این چشم انداز و بستری برای ارتقای ذائقه‌های تئاتری ایجاد می‌کند و آن‌ها با تماشای تله تئاتر‌ها ذائقه مصرف تئاتر را ارتقا می‌دهند. جامعه ایرانی خیلی کم به سالن تئاتر می‌رود. در حالی که تئاتر ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و امتیازات آن را در سینما نمی‌توان یافت کرد.
آقای صالحی با بیان این که امکان ضبط حرفه‌ای اجرا‌های سالنی بستر و فرصت جدیدی برای تئاتر ایجاد می‌کند، گفت: با گزارش‌های ارائه شده از کمیت و کیفیت آثار به نظر می‌رسد توجه به مسائل روز نظیر موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اقدامی درخور توجه در جشنواره است. او نمادی ملی است از این که چطور یک شخصیت می‌تواند پیشانی یک ملت در امر مقاومت از منافع ملی باشد.
وی گفت: به سهم خودم از همه افرادی که تلاش کردند در شرایط پر مخاطره در استان‌ها و مرکز، با برپایی جشنواره تئاتر فجر مانع از توقف رودخانه جاری تئاتر شوند و تلاش کردند بر نقاط قوت آن بیافزایند تشکر می‌کنم. انشالله بتوانیم جشنواره قابل دفاعی به ملت ایران و هنر ارائه کنیم.
در ابتدای این جلسه قادر آشنا مدیرکل هنر‌های نمایشی با خیر مقدم و تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: خدا را شاکریم که امسال با توجه به شرایط پیچیده‌ای که بود، توانستیم با درایت آقای مسافرآستانه و همکاران ستادی وی تا این لحظه رویداد فجر را درست مدیریت کنیم.
وی با ارائه کلیاتی از جشنواره و شرایط سنی هنرمندان حاضر در جشنواره اضافه کرد: اگر همت هنرمندان خصوصاً دوستان جوان نبود، تلاش همکاران بنده هم به نتیجه نمی‌رسید و این غیرت و پشتکار در شرایط خاص امسال قابل ستایش است.
در ادامه حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دبیرخانه را موجب دلگرمی دانست و گفت: از چند ماه گذشته تاکنون جلسات متعددی تشکیل شد تا از تجربه صاحبنظران استفاده و فراخوان را با توجه با شرایط موجود تنظیم کنیم و به همین دلیل فراخوان را بخش به بخش ارائه دادیم.
وی درباره بخش «سرباز انقلاب» در جشنواره امسال گفت: ما می‌توانستیم همزمان با سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی این بخش را برگزار کنیم، اما به دلیل اهمیت این موضوع و جدیت پرداختن به این موضوع این بخش ویژه را در جشنواره فجر قرار دادیم.
آقای مسافر آستانه ادامه داد: امسال برای اجرای دو نمایش ویژه شهدای هسته‌ای برنامه ریزی شده است که محملی باشد تا برای نگاه به این موضوع هم در جشنواره فجر راهی باز شود.
دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره بخش تئاتر تلویزیونی و گزارش صحنه‌ای هم گفت: این بخش غیررقابتی بعد از ۱۰ سال به جشنواره اضافه شد و علت آن هم ضرورت ضبط آثار نمایشی و قابلیت ارائه آن در شرایط خاص امسال است.
وی ادامه داد: همه آثار جشنواره به صورت حرفه‌ای ضبط می‌شود که قابلیت ارایه حرفه‌ای در پلتفرم‌ها را داشته باشد.
مسافرآستانه نیز به همکاری مناسب با صدا و سیما با درایت معاون سیما و همچنین بخش وبینار جشنواره اشاره کرد و گزارشی نیز ارائه داد.
 
جشنواره سی و نهم از نظر کمی و کیفی کم از دوره‌های گذشته ندارد
 معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: مهم‌ترین دغدغه ما در ابتدای برنامه ریزی در شرایط کرونا، برگزار شدن یا نشدن جشنواره‌ها بود. 
سید مجتبی حسینی افزود: جشنواره‌های فجر از مهم‌ترین رویداد‌های ما هستند و حیف بود که سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزار نشود. در ابتدا فکر می‌کردیم که این دوره از جشنواره به لحاظ کمی و کیفی محدودتر از قبل برگزار شود، اما حضور آقای حسین مسافر آستانه با بهره بردن از همتی عالی نشان داد که جشنواره علاوه بر کیفیت از نظر کمیت نیز چیزی از دوره‌های گذشته کم ندارد.
وی گفت: برگزاری همزمان جشنواره تئاتر فجر با ایام دهه فجر نیز طبق روال سال‌های گذشته اتفاق مبارک و خوشی است که در این دوره شاهدش هستیم.
در این دیدار جمعی از مدیران سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر نیز حضور داشتند.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =

دکمه بازگشت به بالا