خبرخور

صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی وظیفه جدی نظام

صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی وظیفه جدی نظامبه گزارش خبرنگار حوزه شورا‌های عالی و عمومی گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تشکیل یک کمیته برای پیگیری و اجرایی‌سازی توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیرو‌های مسلح، گفت: گاهی اوقات توافقنامه‌ها عملاً در حد یک کاغذ باقی می‌ماند و پیگیری و اجرایی نمی‌شود.
وی ادامه داد: ضرورت دارد زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن توافقنامه مذکور به منظور استمرار کار، قوی‌تر شود.
دکتر عاملی با تأکید بر لزوم حمایت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از حوزه فرهنگ دفاعی ستاد کل نیرو‌های مسلح، افزود: خوشبختانه حوزه دفاعی کشور از انسجام بسیار خوبی برخوردار است و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز از هیچ کمکی برای حوزه فرهنگ دفاعی دریغ نمی‌کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای اجرایی‌سازی توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیرو‌های مسلح با یک سازوکار ساده می‌تواند هم ابعاد کارشناسی و هم امکان نهایی‌سازی مصوبات را تأمین کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نمونه کار‌های پیچیده و موازی تصویب انواع پیوست‌نگاری‌ها در طرح‌های بزرگ و متوسط است که پیوست گردشگری، پیوست محیط زیست، پیوست اجتماعی و پیوست فرهنگی نمونه آنهاست. البته در نظر است شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ادغام پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی اقدام کند.
دکتر عاملی در ادامه گفت: با وجود ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی کشور و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور باید از ایجاد شورا‌های موازی و موازی‌کاری با این ستاد‌ها پرهیز کرد، البته عرصه دفاع فرهنگی، ابعاد خاص و قابل تأکید دارد.

اصغر عبداللهی مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور مجلس و فراسازمانی با بیان اینکه توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیرو‌های مسلح اتفاق بسیار مهمی برای هر دو نهاد است، ابراز امیدواری کرد: این توافقنامه موجب موجب علو درجات شهدا به خصوص شهید سردار سلیمانی شود.
وی در ادامه با اشاره به دستور جلسه که به بررسی بند ۹، ۱۰ و ۱۱ ماده ۲ توافقنامه اختصاص داشت، گفت: در این بند‌ها طرح تشکیل شورای تخصصی فرهنگ دفاعی و تشکیل شورای جنگ نرم پیشنهاد شده است.

در ادامه دکتر مهدی رضاییان عضو کمیسیون تخصصی ستاد هماهنگی و راهبردی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی گفت: طی جلسات مشترک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با ستاد کل نیرو‌های مسلح سه طرح برای حوزه فرهنگی و دفاعی و جنگ نرم تهیه شده و هر سه موضوع کار اولیه و کار کارشناسی انجام شده است.
وی افزود: طرح تشکیل شورا‌های تخصصی فرهنگ دفاعی، امنیتی و اجتماعی و جنگ شناختی و ترکیبی توسط معاونت فرهنگی نیرو‌های مسلح تهیه شده و همین طور طرح تشکیل شورای جنگ نرم توسط معاونت خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شده است.
دکتر رضاییان در مورد بررسی حیطه اختیارات ستاد کل در امر گسترش آموزش عالی نیرو‌های مسلح گفت: این موضوع نیز طی جلسات مشترک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیرو‌های مسلح بررسی شده و طرح آن آماده ارائه است.

همچنین امیر سرتیپ باقری معاون آموزشی ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: در ستاد کل کارگروه تخصصی برای اجرای‌سازی توافقنامه فی ما بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیرو‌های مسلح تشکیل و تقسیم کار انجام شده است.
وی ادامه داد: معاونت فرهنگی و معاونت علم و فناوری ستاد کل نیرو‌های مسلح بیشترین وظایف را برای پیگیری اجرایی‌سازی توافقنامه مذکور را بر عهده دارند.
معاون آموزشی ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: امکان عضویت رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز فراهم و تسهیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا