خبرخور

صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور توسعه می‌یابد

صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور توسعه می‌یابدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت علمی و فناوری، ساخت هواپیما در ایران یکی از تابو‌هایی بود که توسط سرآمدان علمی کشور شکسته شد. هرچند که هنوز پروژه ساخت هواپیما‌های بزرگ در ایران به نتیجه نرسیده است، اما استارت آن زده شده و چند سالی است که دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌های فناور به این حوزه ورود کرده‌اند. اما صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما جزء صنایعی است که با ظرفیت‌های دانش‌بنیانی تحولی اساسی را تجربه کرده است.
ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اهداف مهم خود در توسعه صنعت حیاتی و شاهرگی در حمل‌ونقل را ارتقای حوزه MRO یا تعمیر و نگهداری از هواپیما قرار داده است. صنعتی که توان دانشی آن در کشور وجود دارد، اما به دلیل استفاده نکردن درست از آن‌ها از این ظرفیت‌ها بی‌نصیب مانده است.
البته ایجاد یک زنجیره از سازندگان قطعات هوایی برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز بخش MRO یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پر کردن این خلاء است. تلاشی که همه توان دانشی و علمی موجود در کشور را کنار هم جمع کرده است تا پاسخی برای نیاز این بخش صنعتی بیابند.
«استفاده نکردن از توانمندی‌های داخلی برای تامین قطعات و نیاز‌های حوزه MRO» موضوعی است که این صنعت کاربردی در کشور از آن رنج می‌برد. نیازی که توان پاسخ‌گویی به آن در داخل کشور وجود دارد، اما اراده‌ای برای اتصال این توانمندی‌ها به صنعت تعمیر و نگهداری وجود ندارد. اما با ایجاد شبکه سازندگان قطعات هوایی که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است این توانایی‌ها به صنعت هوانوردی گره بخورد.
بالا بردن ظرفیت MRO کشور، ایجاد شبکه آزمایشگاهی و تکمیل آن برای دسترسی به استاندارد‌های مورد نیاز سازمان هواپیمایی کشور و ورود دانش‌بنیان‌ها به حل چالش‌های مهم صنعت هوایی از جمله برنامه‌های این ستاد برای توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا