خبرخور

صدور بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه از سوی صندوق نوآوری

صدور بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه از سوی صندوق نوآوریبه گزارش خبرنگار حوزه علم و فناوری گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ به طور معمول کارفرمایان به ویژه کارفرمایان بزرگ یا دولتی برای شرکت در مناقصه یا مزایده، عقد قرارداد و پیش‌پرداخت پیمانکاران، ضمانت‌نامه مطالبه می‌کنند.
ضمانت‌نامه سندی است که نهاد مالی به نفع کارفرما صادر می‌کند و انجام تعهدات را از سوی پیمانکار به صورت مالی تضمین می‌کند.
صندوق نوآوری و شکوفایی در این راستا خدمات صدور ضمانت‌نامه به شرکت‌های دانش‌بنیان را ارائه می‌کند که میزان ضمانت‌نامه‌های صادر شده صندوق نوآوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۹ در مقایسه با پارسال صعودی بوده است.
نتایج بررسی تعداد شرکت‌های دانش بنیان اخذکننده خدمت ضمانت‌نامه صندوق نوآوری و شکوفایی در ۸ ماهه امسال (فروردین تا پایان آبان) نشان می‌دهد که ۶۷۰ فقره ضمانت نامه به مبلغ بیش از هزار میلیارد تومان صادر شده که این میزان منجر به فروش محصولات دانش بنیان و ایجاد زمینه فروش نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان محصول دانش بنیان شده است.
بر اساس این گزارش، صندوق نوآوری و شکوفایی در توافقاتی که با بانک‌ها داشته است تا ۵۰ درصد از ودیعه نقدی را به جای شرکت‌های دانش بنیان تأمین می‌کند؛ به این ترتیب اگر قرار است شرکت در ازای ۱۰ درصد سپرده نقدی، ضمانت‌نامه دریافت کند، کافی است که ۵ درصد آن را پرداخت کرده و باقیمانده آن را صندوق تقبل خواهد کرد. همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی توانسته طبق همین توافقات، تخفیف ۳۰ درصدی را به نفع شرکت‌ها در کارمزد صدور ضمانت‌نامه به دست آورد تا هزینه صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان ارزان‌تر باشد.
هم‌اکنون صندوق نوآوری و شکوفایی صدور ضمانت‌نامه پیمان را از طریق بیش از ۱۵ بانک عامل انجام می‌دهد؛ برای این منظور شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای قرارداد‌ها یا مناقصات در حوزه محصولات دانش‌بنیان درخواست خود را به صندوق ارسال کنند تا ظرف سه روز کاری بررسی و به بانک مورد نظر شرکت معرفی شود.
در ۸ ماهه امسال (فروردین تا پایان آبان) شرکت‌های دانش بنیان استان تهران بیشترین متقاضی دریافت کننده ضمانت‌نامه بودند و بعد از استان تهران، به لحاظ مبلغ، استان فارس و به لحاظ تعداد استان نیز اصفهان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
شرکت‌های دانش‌بنیانی که نیاز به ضمانت‌نامه بیشتری دارند و می‌خواهند این فرآیند را بهتر انجام دهند می‌توانند از حد اعتباری ضمانت‌نامه صندوق نوآوری استفاده کنند، به این صورت که حد اعتباری شرکت در تعامل با بانک تعیین شده و در نهایت هر میزان ضمانت‌نامه تا سقف مشخص شده، به سرعت و بدون مشکل قابل دریافت است.
در طبقه بندی حوزه فناوری شرکت‌های فعال در زمینه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته و سخت‌افزار‌های برق و الکترونیک، لیزر فوتونیک بیشترین استقبال را از صدور ضمانت‌نامه داشتند. همچنین بهره برداران و ذینفعان اصلی ضمانت نامه‌های صادر شده صنایع نفت، گاز و انرژی بوده اند که شامل شرکت‌های دارای پیمان با مجموعه وزارت نیرو، پتروشیمی، نفت و گاز هستند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا