امام، شهداء و دفاع مقدسزکات العلم نشره

شهید شیخ فضل الله محلاتی (شهید دفاع مقدس)

حجت‏‌الاسلام شیخ فضل‌‏اللَّه محلاتی در سال ۱۳۰۹ شمسی در محلات به دنیا آمد. پس از تحصیلات مقدماتی، از محضر استادانی هم‌چون آیات عظام: محمدتقی خوانساری، علامه‌ی طباطبایی و امام خمینی کسب فیض کرد.

حجت‌الاسلام محلاتی از سال ۱۳۲۶ فعالیت‏‌های سیاسی و مبارزاتی خود را بر ضد رژیم شاه آغاز کرد و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دستگیر و تبعید شد. وی با آغاز نهضت اسلامی، فعالیت‏‌های خود را افزایش داد و تا پیروزی انقلاب در این مسیر ثابت قدم بود.

پس از پیروزی انقلاب به نمایندگی از مردم محلات و دلیجان به اولین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی راه یافت و در همان زمان به عنوان نماینده‌ی امام در سپاه پاسداران منصوب گردید.

وی سرانجام در اول اسفند ۱۳۶۴، در حالی که به همراه جمعی از فرماندهان نظامی جنگ، مسؤولان کشوری و نیز تعدادی از نمایندگان مجلس از تهران عازم اهواز بود، هواپیمای حامل آن‌ها مورد تهاجم دو جنگنده‌ی عراقی قرار گرفت و در نزدیکی اهواز سقوط کرد. پیکر پاک شهید محلاتی پس از تشییعی با شکوه در حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها به خاک سپرده شد. (راسخون)

شهید محلاتی در بخشی از وصیت‌نامه‌ی خویش خطاب به فرزندانشان نوشته‌اند:

«سه چیز را اگر نداشته باشید، من از شما نمى‌گذرم، و از شما راضى نخواهم بود، اللّه، قرآن و امام». (برگرفته از وبلاگ تلنگر)

رهبر معظّم انقلاب در مورد یار دیرین مبارزات خویش [شهید محلاتی] می‌فرماید:

«در همه‌ی جریان‌های اوّل پیروزی انقلاب، ایشان (شهید محلاتی) نقش فعّال داشتند. در تمام مراحل اول پیرزوی انقلاب -که لحظه لحظه کارهای بزرگ و تعیین‌کننده بود- ایشان حضور داشتند، مجموعاً شهید محلاتی در محور تلاش و فعالیت و حرکت قرار داشتند.» (پژوهش‌گاه علوم و معارف دفاع مقدس)

شهادت: ۱۳۶۴/۱۲/۰۱؛ اهواز

مزار شهید: قم/ حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها

منبع: نرم‌افزار روزنگار شهدا(کانون گفتگوی قرآنی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا