امام، شهداء و دفاع مقدسزکات العلم نشره

شهید سیدمحمدعلی رحیمی (سردار فرهنگی)(شهید ترور)

شهید سید محمدعلی رحیمی در ۱۹ تیرماه ۱۳۳۶ در شهر اهواز متولد شد. در همان سنین کودکی به دلیل شغل پدر ساکن تهران شد.

از نوجوانی فعالیت‌های فرهنگی-انقلابی خود را آغاز نمود و پس از انقلاب در مراکزی مانند کمیته‌ی انقلاب اسلامی، کانون بعثت، وزارت ارشاد و سپاه فعالیت نمود و نهایتاً در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان کارمند رسمی شروع به کار کرد.

شهید رحیمی در طی فعالیت خود در سازمان، ماموریت‌های مختلفی به کشورهای آسیایی و آفریقایی از جمله هندوستان، پاکستان، افغانستان و نیجریه، جهت بررسی اوضاع مسلمانان، به خصوص شیعیان، داشت.

و آخرین مأموریتش سال ۱۳۷۴ به کشور پاکستان به عنوان رایزن فرهنگی و مسئول خانه‌ی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران بود که پس از گذشت یک سال و شش ماه از مأموریت، در دفتر کارش به دست گروهک وهابی “جهنگوی” به درجه‌ی رفیع شهادت نائل گردید.(سایت شهید رحیمی)

دست‌نوشته‌ای از شهید:

برای من حقیر تا کنون “ابوذر” فقط یک نام بوده و “ربذه” فقط یک مکان. و اینک آرام آرام ذره‌ای فهیمده‌ام که ابوذر تنها یک نام نیست بلکه روحی است به بلندای همه‌ی غریبان و بی‌کسان، و ربذه تنها یک مکان محدود نیست بلکه فضایی است برای تمام غریبان. و حقیقتاً چه عالمی است، این عالم ابوذر و ربذه که هم یک بیابان بی‌کسی است و هم بارش عطر کرامت.

…گفتنی بسیار است اما نمی‌دانم از چه بگویم و از کجا؟ همین‌قدر بگویم که از ایران [که] پا به بیرون می‌گذاری غریبی شیعه و غربت شیعیان را با تمام وجودت حس می‌کنی و کلاً مسلمانان را گونه‌ای دیگر می‌بینی، بریده از محتوای اسلام و چسبیده به بعضی از ظواهر…(سایت شهید رحیمی)

شهادت: ۱۳۷۵/۱۲/۲؛ لاهور پاکستان

مزار شهید: تهران

* منبع: نرم‌افزار روزنگار شهدا (کانون گفتگوی قرآنی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + یک =

دکمه بازگشت به بالا