خبرخور

شهادت فخری‌زاده، آغاز راه فخری‌زاده‌های انقلاب است

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن محکوم کردن تلاش شکست‌خورده دشمنان ایران انقلابی و اسلامی برای ضربه زدن به اتحاد، امنیت و اقتدار کشورمان، اوج کوردلی، و حرکت بزدلانه ترور دانشمند عالم و استاد ممتاز عرصه فناوری‌های نوین کشور شهید محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع گفت: امثال شهید فخری‌زاده‌ها عمرشان را برای کشور، انقلاب و خدمت به مردم گذاشتند و شهادت‌شان نیز مُهر تاییدی در راستای تثبیت و اهمیت تحقق آرمان‌های بلند انقلابی و اسلامی کشورمان ایران بود.

وی ادامه داد: اگر امروز شاهد پیشرفت‌های متعددی در حوزه علم و فناوری هستیم شهدا و انسان‌های گمنامی مانند فخری‌زاده‌ها بودند که برای سربلندی و عزت ایران اسلامی تلاش کردند و زحمت کشیدند. چنین بزرگ‌مردانِ عالی‌مقامی همواره گمنام بودند چرا که هدف‌شان سربلندی ایران اسلامی بوده و به دنبال کسب شهرت و نام و نان نبوده و نیستند.

جبهه فرهنگ و هنر؛ خط مقدم مبارزه با کوردلی دشمنان است

زارعی با تاکید بر آنکه نباید فراموش کنیم که ما نه تنها امروز که هر لحظه در جنگی رسانه‌ای و تبلیغاتی در برابر دشمن هستیم و دشمن به شکل مستمر با هجمه رسانه‌ای در حال شبیخون به بنیان‌های فرهنگی، انقلابی و اسلامی ماست خاطرنشان کرد: اهالی فرهنگ و هنر از هنرمندان گرفته تا مدیران و متولیان امر باید در خط مقدم این جبهه فرهنگی و هنری در برابر دشمن بایستیم و مبارزه کنیم. نوع مبارزه ما نوع مبارزه هنری و فرهنگی است. ما موظفیم نام و یاد این شهدا را در آثار هنری زنده نگه داشته و به درستی به جامعه خود و سپس به جوامع جهانی معرفی کنیم.

جهش‌های علمی، توسعه فرهنگی و رشد فناوری ایران که در سایه مجاهدت و تلاش چهره‌های بزرگ عرصه علم و فرهنگ کشورمان روز به روز در حال توسعه و گسترش است درست مانند خاری در چشم دشمنان این مرز و بوم است. همین مساله مهمترین دلیلی است که با تمام قوا ما را هدف قرار می‌دهند. اما دشمن از ابتدای انقلاب با وجود ترورهای متعدد و کوری که انجام داده و در حال انجام آن است نتوانسته حتی یک قدم در مسیر حرکت ایران انقلابی و اسلامی به سمت رشد و تعالی عرصه‌های علمی و فرهنگی خلل و خدشه‌ای وارد کند.

ایرانیان فاتح دروازه‌های علم و فناوری هستند و کسی جلودار آنها نیست

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به ترور و شهادت بهشتی‌ها، باهنرها، رجایی‌ها، تهرانی‌مقدم‌ها، سلیمانی‌ها و فخری‌زاده‌ها گفت: هر چه بیشتر به چنین اعمال وحشیانه و ذلت‌بار می‌اندیشم، درنمی‌یابم که صهیونیسم و امریکا به‌عنوان دشمنان قسم خورده این آب و خاک از چنین اقدامات کور، مذبوحانه و ذلیلانه‌ای به دنبال چه می‌گردند؟

وی افزود: اگر گمان‌شان بر این است که با ترور و شهادت فخری‌زاده و فخری‌زاده‌ها، ایران و ایرانی از حرکت خود متوقف می شود که قطعاً خیال باطلی در سر می‌پرورانند. چراکه ما در تک‌تک این روزها و سال‌ها که از انقلاب شکوه‌مند اسلامی پشت سر گذاشته و می‌گذاریم، به‌ویژه طی چند سال اخیر با قدرت و سرعت هرچه بیشتر به سمت توسعه و تعالی علم و فناوری در عرصه‌های ملی و بین‌المللی درحال حرکت هستیم و هیچ‌کس نمی‌تواند جلودار این پیشرفت شود.

دیروز، امروز، فردا در سیطره علم، دانش و فرهنگ ایران و ایرانی‌ست

زارعی با تاکید بر این نکته مهم که به‌ هر حال اگر فخری‌زاده نباشد، فخری‌زاده‌های زیادی هستند که شهید والامقامی چون محسن فخری‌زاده آن‌ها را تربیت کرده و به جامعه علمی کشور خدمت می کنند خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان هنرمند باید این توسعه‌های فناوری و دستاوردهای عظیم علمی کشف شده توسط دانشمندان کشور را در آثار هنری بازتاب دهیم. باید به دشمنان کشور نشان دهیم که این سرزمین و این مردم، مقاوم‌تر از اینها هستند که شما با ترورهای کور و با اعمالی برخاسته از عجز و ناتوانی محض بتوانید مسیر رشد و پیشرفت دانشمندان علمی و هسته‌ای ما را متوقف کنید.

وی با اشاره عقبه تمدنی عظیم ایران اسلامی و با طرح این پرسش که در زمانی که ما زکریای رازی‌ها، ملاصدراها، ابن‌سیناها و خیام‌ها داشتیم؛ امریکا و اسرائیل و غربی‌ها کجا بودند؟ یادآور شد: این عقبه و پیشینه عمیق و گسترده علمی که سهم بالایی از رشدِ دانش در جهان نیز مدیون نام، کوشش‌ها و یافته‌های دانشمندان ایرانی بوده و هست در خون و رگ فرد فرد ایران و ایرانی جاری بوده، خواهد بود و ادامه پیدا خواهد کرد.

زارعی گفت: دیروز، ابوعلی‌سینا، ملاصدرا و خیام در جا، شرایط و موقعیت تاریخی خود زندگی می‌کردند و با دانش‌شان جهان را تحت سیطره نام ایران و علم و فرهنگ و دانش ایرانیان خود داشتند. امروز، جوانان دانشمند ما با شرایط علمی روز جهان، در دنیای مدرن دست به تولید علم و فناوری می‌زنند و کسی جلودار آن‌ها نخواهند بود. فردا نیز ما دانشمندان بزرگی را در راه علم، توسعه فناوری علمی و دانش نظامی خواهیم داشت و متوقف نخواهیم بود.

وقتی جرقه پیشرفت در کشورمان به‌ویژه بعد از انقلاب شکوه‌مند اسلامی در تمامی عرصه‌ها خورد، آرام آرام شاهد شعله‌ور شدن آتش رو به توسعه و تعالی علم، دانش و فناوری بودیم. این آتش فروزان و روشن کننده در مسیر پیشرفت قراردارد و متوقف نخواهد شد. دشمنان از ابتدای انقلاب به در بسته می‌زنند و هر اقدام آنها تا به امروز با در بسته مواجه شده است.

غیرتمندی از جدایی‌ناپذیرترین صفات ایرانیان است

کارگردان نمایش خورشید از حلب طلوع می‌کند، غیرتمندی را از اساسی‌ترین و جدایی‌ناپذیرترین صفت‌های ایرانیان در طول تاریخ دانست و تصریح کرد: امروز نیز آن غیرت با رشد و توسعه جامعه عمیق‌تر و توسعه‌یافته‌تر شده. دشمن طی سال‌ها دشمنی با ما هنوز درنیافته ما ایرانی‌ها در موضوعاتی چون میهن‌پرستی، اعتقادات، باورها، آئین‌ها، علم، دانش، فرهنگ و تمدن، انسان‌های غیرتمندی هستیم و بیشترین ضربه‌هایش در عدم توفیق نقشه‌های را نیز به سبب همین کوردلی و کورچشمی متحمل شده است.

وی ادامه داد: شاید طی سال‌های اخیر شاهد بروز برخی از مشکلات در حوزه اقتصادی و دیگر حوزه‌ها باشیم و نقدی به دولت و دولت‌مردان داشته باشیم که این حق مردم است. اما وقتی پای کشور، خاک، آب و ناموس‌مان در میان باشد تا آخرین قطره خون ایستاده‌ایم و غیرتمندانه از ارزش‌های‌مان کوتاه نخواهیم آمد. درست بر همین اساس است که رسالت هنرمندان نیز بر همین مسیر ترسیم شده است. هنرمندان و مدیران هنری نیز به تبعیت از الگوهای بزرگی چون فخری‌زاده‌ها در مسیری باید حرکت کنند که ارمغانش برای کشور سربلندی و افتخار است. قطعاً سرلوحه عزت‌مندی و عزت‌خواهی، مطالبه همه اقشار مردم ایران است.

زارعی خاطرنشان کرد: هنرمندان به واسطه همان عزتمندی، غیرت و عرقی که نسبت به ایران، خاک، آب و وطن‌شان دارند، قطعاً باید دست به آفرینش‌هایی بزنند که عصاره همان غیرتمندی و عزتمندی به عنوان ره‌توشه‌های ارزشمند شهدای این سرزمین را به رخ دشمن بکشند. در علوم مختلف، در فناوری‌های نوین، در آخرین دانش روز، در صنایع دفاعی این قدرت را به دنیا نشان دادیم که چگونه مسیر پیشرفت و اقتدار را برای امنیت کشورمان طی کرده‌ایم. به همین سبب است که هنرمندان نیز باید این عزت و غیرت را در تولید آثار هنری‌شان به رخ جهانیان بکشانند.

به گزارش ایرنا، تروریست‌های مسلح عصر جمعه – هفتم آذر ماه – با کمین در مسیر خودرو حامل دکتر محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در بلوار مصطفی خمینی(ره) شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند، این دانشمند برجسته کشورمان را در عملیاتی انتحاری و مسلحانه به شهادت رساندند.

براساس اظهارات وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جریان این حمله تروریستی، ابتدا خودرو حامل فخری‌زاده مورد حمله قرار گرفت و بعد یک خودرو نیسان در ۱۵ متری وی منفجر شد؛ در اثر این تیراندازی و انفجار، محسن فخری‌زاده به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد ولی با توجه به شدت جراحت‌های وارده در بیمارستان به شهادت رسید.

پیکر پاک شهید فخری‌زاده پس از طواف در حرم امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه(س) و حرم امام خمینی(ره)، روز دوشنبه (۱۰ آذرماه) با حضور فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح و خانواده معظم شهید در امامزاده صالح(ع) تهران آرام گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا