خبرخور

شماره ۸۵ فصلنامه اثر منتشر شد

شماره ۸۵ فصلنامه اثر منتشر شدبه گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی؛ این شماره از فصلنامه اثر شامل شش مقاله در زمینه مطالعات شهرسازی، معماری، مرمت و حوزه‌های وابسته به آن‌ها در حوزه هنر و تمدن ایرانی است.

مقالات «عناصر غالب در تزئینات محراب‌های دوره ایلخانی»، «کاربست انگاره‌های فرهنگی در بازطراحی بافت‌های تاریخی، نمونه موردی: بافت تاریخی بجنورد»، «تحلیل ویژگی‌های حسابی و هندسی عناصر کاربندی‌ها در زمینه‌های گوناگون»، «بررسی ترکیبات فضایی تالار و سرپوشیده در معماری جبهه‌های اصلی خانه‌های کاشان»، «بررسی و بازنمایی هویت تاریخی شهر بوکان» و «معماری استقرار‌های جوامع هزاره پنجم (سوم ق. م) در شرق زاگرس مرکزی» در شماره ۸۵ نشریه اثر به چاپ رسیده است.

در مقاله «تحلیل ویژگی‌های حسابی و هندسی عناصر کاربندی‌ها در زمینه‌های گوناگون» نوشته شهرزاد آئینه‌چی و نیما، ولی بیگ می‌خوانیم: «هرکدام از زمینه‌های کاربندی دارای ویژگی هندسی مختص به خود هستند و با دانش ریاضی می‌توان به خوانش تناسب‌های هندسی عناصر کاربندی‌ها در زمینه‌های گوناگون پرداخت. با بررسی تک‌تک عناصر کاربندی در زمینه‌های مختلف می‌توان نسبت‌های به‌کار رفته در آن‌ها را تعیین کرد. در پژوهش‌های انجام‌شده درباره کاربندی، بیشتر جنبه هندسی و در بعضی موارد جنبه سازه‌ای آن مد نظر بوده است از این رو همواره این سؤال مطرح است که چه ویژگی‌های مشترک حسابی و هندسی بین عناصر کاربندی‌ها در زمینه‌های مختلف وجود دارد. در تحقیق حاضر، با هدف پاسخ‌گویی به سؤال مذکور برای نخستین بار تناسبات حسابی و هندسی در پلان و نمای انواع کاربندی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا