حقوقیموضوعات

سه طلاقه کردن زن در یک مجلس

بسمه تعالی

سلام

سوال :

سه طلاقه کردن زن در یک مجلس به چه معناست؟

پاسخ : 

حتماً در برخی فیلم‌های سینمایی و تلوزیونی دیده‌اید که مردی به همسرش می‌گوید من تو را سه‌طلاقه کردم. این امر در عالم حقوق اعتباری ندارد. چرا که سه بار طلاق‌دادن زن آن هم در یک مجلس امکان‌پذیر نیست و نیازمند عقد مجدد پس از هر طلاق می‌باشد.

در واقع شکل درست این امر این است که مردی همسرش را یک‌بار طلاق دهد و پس از گذشتن عده، دوباره با عقد جدیدی با آن زن ازدواج کند، سپس باز هم  همسرش را طلاق دهد و باز هم پس از گذشتن عده با آن زن ازدواج کند، اگر برای بار سوم همسرش را طلاق دهد آن زن بر او حرام می‌شود. این‌جا جایی است که اصطلاح سه‌طلاقه کردن به میان می‌آید و طبیعی است که تمام این اتفاقات در یک مجلس اتفاق نمی‌افتد. پس اصطلاح سه طلاقه کردن در یک مرحله کاملاً غلط است.

اما پس از این‌که زن بر شوهرش حرام شد، در یک صورت می‌تواند دوباره به عقد او درآید به این شکل که زن به عقد دائم مرد دیگری درآید که اصطلاحاً به آن مرد محلل (حلال‌کننده) می‌گویند و پس از وقوع نزدیکی با او به واسطه‌ی فوت یا طلاق یا فسخ، بین آن‌ها جدایی حاصل شود؛ در این صورت زن می‌تواند دوباره با شوهر قبلی خود ازدواج کند. حال اگر این طلاق‌ها نُه بار تکرار شود زن بر آن مرد حرام مؤبد می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا