خبرخور

«سفر به گرای ۲۷۰ درجه» روایت زندگی در روز‌های دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به اینکه امسال چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی است، در هفته کتاب به معرفی آثار دفاع مقدس پرداخته می‌شود.


بیشتر بخوانید


کتاب «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» اثر احمد دهقان در انتشارات کتاب نیستان منتشر شد. این رمان، داستان یک سفر حیرت‌انگیز حتی اشراقی یک نوجوان به عمق جبهه‌های جنگ تحمیلی و بازگشت دوباره به نقطه ابتدایی داستان یعنی زندگی را روایت می‌کند.

دهقان در رمان «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» مخاطب خود را به ابتدایی‌ترین بخش‌های جنگ در هر خانواده می‌برد و از تمنای حضور یک جوان در جبهه‌ها و مخالفت خانواده‌اش و در ادامه از رفاقت‌ها و دوستی‌هایی می‌گوید که در بستر چنین رویداد‌هایی شکل می‌گرفت؛ نویسنده کتاب تا عمق خطر و رویارویی با مرگ و صحنه‌های شهادت در جبهه‌ها پیش می‌رود و در نهایت مثل یک قطعه موسیقی مخاطب را به فرود در نقطه ابتدایی اثر هدایت می‌کند.

ناصر، راوی کتاب «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» رزمنده جوانی است که بار‌ها سابقه شرکت در جبهه را داشته است. او در بین امتحانات مدرسه، درس را رها می‌کرد و همراه دوستش علی راهی منطقه جنگی جنوب می‌شد. در آنجا ضمن دیدار مجدد دوستانش، از قریب‌الوقوع بودن عملیاتی مهم اطلاع می‌یابد. در ادامه و در حین آن بسیاری از دوستانش شهید و مجروح می‌شوند. ناصر در ادامه ماجرا مجروح می‌شود و او را به پشت خط منتقل می‌کنند. پس از چند روز به شهرش بازمی‌گردد و زندگی عادی اش را از سر می‌گیرد تا اینکه پس از مدت کوتاهی با دریافت نامه‌ای از یکی از دوستانش برای بازگشت به منطقه آماده می‌شود.

احمد دهقان یکی از پدیده‌های ادبیات داستانی ایران و ادبیات دفاع مقدس است. نویسنده‌ای که در داستان‌پردازی، مرز‌های کلیشه و احساسات را کنار می‌گذارد و با ایجاد گونه داستانی منحصر به فرد خود از پایه‌گذاران یک سبک ادبی و داستان‌نویسی خاص در ایران دهه هفتاد به بعد می‌شود.  سبکی که در آن داستان‌هایی بر پایه مستندات نویسنده نوشته می‌شود؛ بدون اینکه بتوان ردّی از او با عنوان نویسنده در داستان پیدا کرد.

به عبارت دیگر دهقان در داستان‌نویسی سعی می‌کند داستانی پر از جزئیات، پر کشش و تعلیق خلق کند که مخاطبش در کلمه به کلمه آن، مانند اثری سینمایی که با تکنیک دوربین روی دوش فیلمبرداری شده است، با قهرمانش در کوچکترین اتفاقات و حس‌های او شریک می‌شود. رمان «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» در میان آثار داستانی احمد دهقان نماینده تام و تمام چنین اتفاقی است. داستانی که از زمان انتشار آن تاکنون منشأ تاثیرگذاری زیادی در جریان ادبی ایران بوده و برای نویسنده و مخاطبانش اتفاقات و دریچه‌های تازه‌ای باز کرده است.

رمان «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» تاکنون جایزه بیست سال داستان‌نویسی، کتاب سال دفاع مقدس و بیست سال ادبیات پایداری را به دست آورده و به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ترجمه شده است.

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 9 =

دکمه بازگشت به بالا