خبرخور

سردیس‌ها را نباید بدون شناخت و آگاهی ساخت

بسردیس‌ها را نباید بدون شناخت و آگاهی ساخته گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی نصیریان با اشاره به ساخت سردیس‌ها و مجسمه‌هایی که از چهره‌های شناخته شده ساخته و رونمایی می‌شود، اغلب آن‌ها را کار‌هایی ضعیف قلمداد کرد و افزود: اینکه فقط بر اساس تخیل پیش برویم غلط است.
این بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: برای نمونه یک تندیس از من در موزه سینماموجود است که بر اساس شخصیت ابوالفتح هزار دستان است، اما صورت آن مجسمه اصلا به ابوالفتح ارتباطی ندارد و بیشتر شبیه یک عروسک بزک شده است، انگار که آن مجسمه ساز به خصوصیات آن کاراکتر و شخصیت اصلا توجه نکرده و بر اساس تخیل خودش برای خودش آن را ساخته است.
وی ادامه داد: این کار غلط است، چون وقتی یک نفر را بر اساس یک شخصیتی در یک سریالی که مردم هم او را دیده اند و می‌شناسند، می‌سازیم باید فکر کنیم که آن شخصیت چه جور آدمی و چه کسی بوده است.
وی اضافه کرد: گریمی که من در هزاردستان داشتم شبیه به مجسمه‌ای نیست که در موزه سینماست.
آقای نصیریان افزود: تنها یک نمونه سردیس که می‌توان گفت کار خوبی است همان کاری است که در موزه سعدآباد قرار دارد و مربوط به چهره‌های ماندگار است.
این بازیگر پیشکسوت با اشاره به اهمیت شناخت یک مجسمه ساز از ویژگی‌های کسی که سردیس اش را می‌سازد، گفت: بسیار مهم است که یک مجسمه ساز کار را بلد باشد، چون اگر می‌خواهد از خود شخصیت بسازد باید آگاه باشد که مثلا منِ نصیریان چه جور خصوصیاتی دارم و در صورت یا عکس من چه چیز می‌بینید از من و آن را منعکس کند نه اینکه با تخیل خودش یک صورت تقریبا نزدیک یا شبیه به خصوصیات چهره من بسازد بنابراین بسیارمهم است که کار را به کسی بسپاریم که بلد باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا