خبرخور

زبان مسئولان در حمایت از پژوهشگران «هنر و فرهنگ» الکن است

زبان مسئولان در حمایت از پژوهشگران «هنر و فرهنگ» الکن استبه گزارش ایکنا؛ به نقل از رادیو گفت‌وگو، هوشنگ جاوید در مصاحبه با برنامه «تقاطع فرهنگ» با انتقاد از کمرنگ بودن حمایت اقتصادی در حوزه پژوهش‌های هنری و فرهنگی اظهار کرد: طی ۴ دهه گذشته، هیچ نوع حمایت جدی از پژوهشگران میدانی خاصه در حوزه موسیقی به عمل نیامده است.

وی با بیان این مطلب افزود: پژوهشگران میدانی به امید خدا و با حقوق‌های کارمندی قدم در این راه گذاشته‌اند و از خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تعداد پژوهشگران این عرصه نیز چندان زیاد نیست.

جاوید ادامه داد: تعدادی از ما حداقل یکبار مجبور بوده‌ایم خانه که تنها سرپناهمان بوده را به فروش بگذاریم تا قادر به کار تحقیقی باشیم و از دنیا عقب نمانیم.

وی افزود: لحظه‌ها به سرعت می‌گذرد و افرادی که مد نظر ما بودند تا تحقیق و پژوهش خود را تکمیل کنیم، یک به یک سر به سینه خاک می‌گذارند.

جاوید گفت: برای پژوهش در حوزه موسیقی، اولویت با افراد بالای ۶۰ الی ۷۰ سال است و این افراد با سرعت در حال محو شدن از روی زمین بودند و لذا کار پژوهش در این عرصه بسیار سخت بوده و هست.

این فعال پژوهش فرهنگی و هنری یادآور شد: در اوایل انقلاب با وجود جاده و راه‌های نامساعد، مجبور بودیم در مسیر برای رسیدن به این افراد، از چهارپایان و موتور سیکلت در کنار خودرو بهره گیریم و گاه با تراکتور و پای پیاده به برخی نقاط سفر کرده‌ایم.

جاوید اضافه کرد: مشکلات دیگر نظیر خورد و خوراک و برف و باران و سرما و… هم ضمیمه کار بوده، ولی از سوی مسئولان هیچ حمایت جدی و سرمایه‌گذاری یا پذیرش طرح‌های پژوهش‌محور صورت نگرفته است.

وی با اشاره به کتاب جدید‌التألیف خود در زمینه مردم‌شناسی، افزود: استان گلستان جدید‌التأسیس است و در نتیجه باید مأخذسازی فرهنگی و ادبی برای این استان صورت گیرد.

جاوید گفت: در زمینه فرهنگ این استان، بخش لالایی‌ها را پیشنهاد دادیم و دوسال روی این کتاب کار کردیم که حاوی ۵۲ لالایی از مجموع لالایی‌های استان است و تمام اقوام ساکن گلستان را دربر می‌گیرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =

دکمه بازگشت به بالا