خبرخور

روش‌های آموزش قرآن بازنگری شود / ضرورت ایجاد پلتفرم جامع قرآن در فضای مجازی

عاملی در نشست تخصصی شورای عالی قرآن بیان کرد:

فوری////روش‌های آموزش قرآن بازنگری شود/ ضرورت ایجاد پلتفرم جامع قرآن در فضای مجازیبه گزارش خبرنگار ایکنا، سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن اظهار کرد: یکی از معجزات انقلاب اسلامی، احیای دین و حتی توجه به همه ادیان و کتب آسمانی بود. این دستاورد را باید در سایه‌سار قرآن کریم حفظ کنیم و انس خود با کتاب الهی را تعمیق دهیم.

عاملی در ادامه گفت: در دوره‌ای به سر می‌بریم که تردیدهای هویتی، جوانان را به خود گرفتار کرده است. در گذشته، افراد عمدتاً از دو گروه گمراه و هدایت‌یافته خارج نبودند، اما امروز بسیاری از افراد در بی‌هویتی، سردی و بی‌میلی مطلق، هویت‌های نامعین، هویت‌های دورگه و واجد تمایلات متعدد به سر می‌برند. تمرکز بر قرآن و عترت می‌تواند هویت‌های سرد و یخ‌زده و هویت‌های گرم و هیجانی را در مسیر صحیح قرار دهد و تعالی بخشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قرآن امروز نجات‌بخش انسان است، البته اینکه با اقتضائات زمان چگونه از قرآن درس بگیریم و کدام مفاهیم از قرآن را متناسب با شرایط امروز جامعه در اولویت کاربردی‌سازی قرار دهیم، مسئله مهمی است.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور درباره قرائت قرآن اظهار کرد: نغمه قرآن می‌تواند افراد را جذب کند و آن را به سمت معنای قرآن سوق دهد. ابعاد زیبایی‌شناسانه تلاوت قرآن امر مهمی است و به فرموده مقام معظم رهبری، بر درک مفاهیم قرآن تأثیر دارد.

روش‌های آموزش قرآن بازنگری شود / ضرورت ایجاد پلتفرم جامع قرآن در فضای مجازی

وی تصریح کرد: در حوزه یادگیری تلاوت قرآن، روش آموزش باید به سمت روش‌های ترکیبی و همراه‌کننده حرکت کند. به این شکل که نغمات و تلاوت‌های عامیانه قرآن نیز به رسمیت شناخته شود تا مردم با فرایند یادگیری قرآن همراه شوند. همچنین تلاوت در تمام زمان روز از طلوع فجر گرفته تا حین کار و پس از کار و هنگام فراغت باید تبلیغ و ترویج شود.

عاملی درباره وضعیت قرآن در فضای مجازی گفت: محیط مجازی محیطی است که می‌تواند از امور خیر پر شود. یکی از اقدامات ایجابی در حوزه قرآن ایجاد مرجعیت قرآنی در فضای مجازی و پلتفرمی جامع برای تلاوت، تفسیر، ادبیات و هنر قرآنی است که متأسفانه هنوز چنین مرجعیتی در فضای مجازی کشور وجود ندارد. از شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتظار می‌رود برای این نیاز تمهیدی بیندیشد.

وی اضافه کرد: اکنون تعداد کاربران فضای مجازی ۵ میلیارد است، در حوزه خبر، خبرگزاری‌های بزرگ مرجعیت خود را از دست داده‌اند و کاربران فضای مجازی خود به منابع خبری تبدیل شده‌اند. فهم نرم‌افزاری از شرایط جهان نیاز داریم تا بتوانیم بازتولید نرم‌افزاری در حوزه قرآن داشته باشیم. اگر فضای مجازی را به خوبی نشناسیم، در حوزه تولیدات قرآنی به آنالوگ و تولیدات تک‌محصولی دچار می‌شویم که متأسفانه اکنون به آن دچار شده‌ایم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: نهادهای قرآنی مثل شورای عالی قرآن به روزآمدسازی و تعمیق وظایف خود نیاز دارند. همانطور که اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز طبق فرموده مقام معظم‌ رهبری به روزآمدسازی نیاز دارد. جامعه قرآنی کنترل نفس دارد و اهل تدبیر و واجد عقل فعال است، لذا می‌تواند در زمینه قرآن و سایر امور کشور تحول ایجاد کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا